ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sterne Laurence (*24.11.1713 - †18.03.1768)

­­­­
Sterne-Reynolds-detail

Život tohoto představitele preromantismu začal 24. listopadu roku 1713 v irském Clonmelu. Jeho otec byl důstojníkem a působiště jeho pluku se neustále měnilo, proto se rodina v následujících letech často stěhovala. Když dosáhl Sterne osmnácti let, jeho otec zemřel. O mladého muže se začal starat jeho strýc.

Laurence studoval teologii na University of Cambridge a v roce 1738 se stal farářem. Na univerzitě poprvé utrpěl chrlení krve. V roce 1741 se oženil s Elizabeth Lumleyovou, velmi náladovou ženou.

V roce 1759 vyvolal prvním dílem svého románu The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman (Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho) v Yorku skandál a v Londýně vzbudil senzaci, takže následujícího roku přesídlil do Londýna.

Jak už název The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman napovídá, devítidílný cyklus vypráví Tristramův život. Vtip příběhu spočívá v tom, že Tristram neumí nic vysvětlit jednoduše, do všeho zaplétá široké souvislosti. Vystupují zde například postavy jeho otce Waltera, strýce Tobyho a doktora Slopa. Většina situací je založena na rodinných hádkách a nedorozuměních, které vyznívají humorně.

Jeho soused Lord Fauconberg mu obstaral další farnost v Coxwoldu a Sterne od té doby pendloval mezi Coxwoldem a Londýnem. Po dalším chrlení krve se přestěhoval do Francie, kam ho doprovodila jeho žena, ale zpět se vracel sám. V létě 1765 podnikl cestu, jež vedla do Neapole. V roce 1767 se zapletl s Elizou Draperovou, která byla provdána za důstojníka Východoindické společnosti.

Poté, co v roce 1767 dopsal poslední devátý svazek o Tristramu Shandym, se věnoval dalšímu dílu - A Sentimental Journey Through France and Italy (Sentimentální cesta po Francii a Itálii).

18. března 1768 zemřel v Londýně na tuberkulózu.

NĚKTERÁ DÍLA:

The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman
A Political Romance
A Sentimental Journey Through France and Italy
Epitaph for a Small Winner
Journal to Eliza

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 29.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho
­­­­

Diskuse k životopisu
Laurence SterneMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)