ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sterne Laurence (*24.11.1713 - †18.03.1768)

­­­­
Sterne-Reynolds-detail

Život tohoto představitele preromantismu začal 24. listopadu roku 1713 v irském Clonmelu. Jeho otec byl důstojníkem a působiště jeho pluku se neustále měnilo, proto se rodina v následujících letech často stěhovala. Když dosáhl Sterne osmnácti let, jeho otec zemřel. O mladého muže se začal starat jeho strýc.

Laurence studoval teologii na University of Cambridge a v roce 1738 se stal farářem. Na univerzitě poprvé utrpěl chrlení krve. V roce 1741 se oženil s Elizabeth Lumleyovou, velmi náladovou ženou.

V roce 1759 vyvolal prvním dílem svého románu The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman (Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho) v Yorku skandál a v Londýně vzbudil senzaci, takže následujícího roku přesídlil do Londýna.

Jak už název The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman napovídá, devítidílný cyklus vypráví Tristramův život. Vtip příběhu spočívá v tom, že Tristram neumí nic vysvětlit jednoduše, do všeho zaplétá široké souvislosti. Vystupují zde například postavy jeho otce Waltera, strýce Tobyho a doktora Slopa. Většina situací je založena na rodinných hádkách a nedorozuměních, které vyznívají humorně.

Jeho soused Lord Fauconberg mu obstaral další farnost v Coxwoldu a Sterne od té doby pendloval mezi Coxwoldem a Londýnem. Po dalším chrlení krve se přestěhoval do Francie, kam ho doprovodila jeho žena, ale zpět se vracel sám. V létě 1765 podnikl cestu, jež vedla do Neapole. V roce 1767 se zapletl s Elizou Draperovou, která byla provdána za důstojníka Východoindické společnosti.

Poté, co v roce 1767 dopsal poslední devátý svazek o Tristramu Shandym, se věnoval dalšímu dílu - A Sentimental Journey Through France and Italy (Sentimentální cesta po Francii a Itálii).

18. března 1768 zemřel v Londýně na tuberkulózu.

NĚKTERÁ DÍLA:

The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman
A Political Romance
A Sentimental Journey Through France and Italy
Epitaph for a Small Winner
Journal to Eliza

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 29.10.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho
­­­­

Diskuse k životopisu
Laurence SterneMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­