ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 366x Prosím, ohodnoť práci

Drogy a drogová závislost

V dnešní době se hodně mluví o drogách. Ale co to vlastně je? Zjednodušeně lze říci, že je to přírodní nebo chemicky připravená (syntetická) látka, která má vliv na vnitřní stav člověka, jeho prožívání vnější reality (tzv. psychotropní účinek) a může vyvolat závislost. Některé látky mají také vliv na vědomí člověka, ale pokud je s tímto záměrem nepoužívá, nepovažujeme je za drogu. Z určitého hlediska se může stát drogou i káva, hazardní a počítačové hry, televize, sex, peníze či dokonce práce. Tyto drogy jsou ale společností tolerovány, a proto je řadíme mezi drogy legální.

Drogy ilegální pak můžeme rozdělit podle rizika spojeného s jejich užíváním:

  1. canabinoidy neboli konopí a jeho produkty, kam zahrnujeme marihuanu, hašiš a hašišový olej. Projevují se euforií, uvolněním zábran, zvýrazněním chuti k jídlu, zmateným chováním a zesílením momentálního duševního stavu, tzv. "flashbackem".
  2. stimulační látky. Do této skupiny patří například pervitin, kokain, crack a další. Tyto látky vedou k poklesu tepové frekvence a krevního tlaku, ztrátě chuti k jídlu. Při požití máme schopnost vcítit se do druhého a trpíme nespavostí.
  3. opiáty jako jsou kodein, morfin, braun, heroin a opium utlumující dýchání, nabýváme pocitu euforie, zklidnění, máme zúžené zornice a pociťujeme lhostejnost vůči problémům.
  4. halucinogeny LSD, lysohlávky či durman způsobují změněné vnímání času a prostoru, "flashback", přeludy a halucinace.
  5. tlumící látky můžeme ještě rozdělit do několika skupin a patří sem rohypnol, alkohol, toluen a řada dalších. Díky požití těchto drog nastane celkový útlum, zastřená řeč a dezorientace. Některé tyto drogy jsou i legální.

Ovšem při nadměrném požití drogy, kdy si vezmeme větší množství, než je schopen náš organismus vstřebat, se můžeme i předávkovat. V jednotlivých kategoriích se projevuje předávkování jinak. Větší požití drog může způsobit únavu, paranoiu, křeče, různé psychózy, poškození jater, dýchacích cest, mozkových tkání, může způsobit kóma, dokonce i smrt a má i mnoho dalších negací.

Nejčastějšími důvody drogové závislosti jsou problémy, a to jak doma, ve škole či s partnerem, nezvládání stresových situací, snaha zařadit se mezi ostatní (když to dělají ostatní, proč bych nemohl já?), snaha vyniknout, nuda, nedostatek zájmů. Touha po nezvyklých zážitcích či touha zkusit něco nového.

Drogy jsou všude kolem nás, staly se součástí našeho života. Je dobré si uvědomit, že ideální bezdrogová společnost neexistuje. Jde jen o to, jak se nejlépe s tímto problémem vyrovnat. Není možné nalézt univerzální recept. Všechny černobílá řešení typu - to já bych s nimi zatočil - svědčí jen o neznalosti věci. Výskyt drogového problému rovněž nevyloučí sebelepší výchova ani prevence. Ale výrazně může snížit riziko. A o to zejména jde.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 02.06.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Drogy a drogová závislostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­