ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Smrt Césarova (Slezské písně)

Báseň vypráví o hrdém národu Dáků, který se vyznačoval tím, že všichni měli tmavé vlasy a modré oči. Když jednou tímto krajem projížděl César a ptal se jich, proč se před ním nesklonili, odvětili, že jejich bůh je Slunce a ne on. César se naštval a všechny je nechal pozabíjet. Dva roky na to jede César na nosítkách po mostě a uvidí modrookou ženu s tmavými vlasy. Zastaví se u ní a dozví se, že je dcerou Dáků a že byla uštědřena smrti, protože "Kdo mne zabije, zabije Césara. Jsem kněžka vědma." César ji dá přesto utopit. Za 15 let stojí bratr manžela vědmy nad Tiberem (řeka) a povídá vojínovi, že imperátor zde nechal utopit jeho matku a zavraždit otce. Té noci vojín Césara zabíjí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťulína, 14.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Smrt Césarova (Slezské písně)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­