ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Maryčka Magdonová (Slezské písně) (3)

Účinným tvárným prostředkem v básni Maryčka Magdonová - stejně jako ve většině Slezských písní - je kontrast. V tomto případě kontrast mezi věčným, drsným a zdánlivě neúčastným podáním a utajenou citovou účastí; kontrast mezi dvojím světem - světem bohatého a necitelného markýze Géra a světem bědné proletářské siroty; kontrast mezi myšlenkami o životě a o smrti, jež rozpolcují nitro hrdinky. Předmětná názornost a krajová i sociální konkrétnost příběhu je básnicky umocněna a zobecněna v symbolický obraz lidské tragiky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Slezské písně. Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1985 (3. vydání). Doslov napsal Jiří Holý. Celkový počet stran: 169.

HLAVNÍ POSTAVY:

Maryčka Magdonová, burmistr Hochfeldr, voják

STRUČNĚ O BÁSNICKÉ SBÍRCE:

Básně ze sbírky Slezské písně popisují těžký život lidí na Ostravsku, kde uhlobaroni vykořisťovali a utiskovali lidi, kteří pro ně pracovali.

OBSAH BÁSNĚ:

Báseň Maryčka Magdonová popisuje příběh rodiny, kde otec zahynul v hospodské rvačce a matku zabil převržený vozík s uhlím. Nejstarší Maryčka se musí starat o sebe a své sourozence, ale nemá žádné prostředky. Proto se jednou vypraví do lesa markýze Géra na chrastí. Je přistižena burmistrem Hochfeldrem, který ji udá a pošle s vojákem do Frydku k soudu jako zlodějku. Maryčka vojákovi nabídne sňatek za to, že ji neudá.

Dívka ale neunese představu hanby, která by ji čekala a neviděla jiné východisko ze své situace, proto skončila svůj život sebevraždou - skočila ze skály do řeky Ostravice.

UKÁZKA (str. 47):

Kdo se jich ujme a kdo jim dá chleba?
Budeš jim otcem a budeš jim matkou?
Myslíš, kdo doly má, má srdce taky,
tak jako ty, Maryčko Magdonova?

Bez konce jsou lesy markýze Géra.
Otcové, když v jeho robili dolech,
smí si vzít sirotek do klínu drva?
Co pravíš, Maryčko Magdonova?

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor básní naráží na špatné poměry na Ostravsku, kde byli chudí vykořisťováni a nikdo se jich nezastal, společnost se jim smála a opovrhovala jimi.
Také ukazuje na to, že lidé byli velmi sobečtí - Maryčka si ani nemohla nasbírat suché chrastí z bohatých panských lesů a ještě měla být potrestána.

Autor se na konci většiny slok ptá Maryčky, co bude dělat a jak bude danou situaci řešit - ona neunese tolik zodpovědnosti a problémů, proto se radši zabije, než aby musela dál vést svůj život, čímž nechá napospas své sourozence, o které se nemá kdo starat, a stejně se tím nic nevyřeší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 03.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Maryčka Magdonová (Slezské písně) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­