ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Slezské písně (rozbor)

Vznikaly mezi lety 1903 až 1909 (1. vydání) a nakonec 1928, kdy dostaly svou konečnou podobu.
Básně jsou úzce spojeny s krajem autora, Slezskem (od toho regionalismus - věnovány pouze tomuto kraji), autor dokonce sám sebe považuje za slezského barda. Hlavním tématem je útlak tamního obyvatelstva. To se považuje za Moravany, ale patří k Prusku (mají polské školy) a jeho víra je hlásána v němčině. Realisticky popisuje poměry v zemi mezi lidem a panstvem (na příkladě markýze Gero). Vciťuje se do postav obyčejných lidí (horníků) a mluví jejich jménem, aby je obhájil. Chvílemi se však chová jako antisemita, když "háže do jednoho pytle" bohaté, Poláky a Židy.
V jeho básních jsou tři základní témata:

 1. Sociální
  Především popisuje útlak a bezpráví konané na obyvatelích. Nelíbí se mu, že mladí již mluví polsky, že zaniká český jazyk a staré tradice. Př. Já, Ostrava, Návrat, Markýz Gero

  Ukázka:
  70.000
  Hore-hej-markýze Gera!
  Ale prve nežli zhynem,
  nech se zpijem rudým vínem
  robka s dcerkou, chlop se synem
  před Těšínem, před Těšínem.

 2. Milostná (intimní)
  Autor zde sám sebe popisuje jako samotáře, jehož úkolem není založit rodinu, ale bránit svůj lid. Přesto k ženám pohlíží nejenom se skepsí a nedůvěrou (př. Labutinka), ale i s obdivem (Jen jednou).

  Ukázka:
  Jen jednou
  Já jsem ji miloval, ona se mi vydala!
  Vyhasl můj krb, v srdci lehly stíny,
  a smutek bez konce mým táhne žitím,
  když vzpomenu si časem,
  že sladkým krokem kolem mně šla láska
  a já přirazil dveře svojí chaty,
  a nikdy nikdy více se nevrátí zpátky.

 3. Balady
  Jsou nejkrásnější součástí knihy. Ukazují nám krásu a píli slezského člověka, ale jako u každého i jeho slabosti a nedostatky (nevěra, vražda - př. Idyla ve mlýně, Maryčka Magdonová, Kantor Halfar, Sedm havranů, Chycený drozd).

  Ukázka:
  Maryčka Magdonová
  Cos to za ženicha vybrala sobě?
  Bodák má k rameni, na čepce peří,
  drsné má čelo, ty jdeš s ním do Frydku,
  půjdeš s ním Maryčko Magdonova?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 12.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Slezské písně (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­