ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

   
­­­­

Bernard Žár (Slezské písně)

Bernard Žár zapírá svůj původ a mateřštinu. Stydí se za svou matku, která neovládá německý jazyk, o němž Žár tvrdí, že je jazykem "lepších lidí". Když si do domu pozve návštěvu, matku vyhání, aby mu neutržila ostudu.
Těžce onemocní a záhy nato umře. Smuteční rozloučení kněz podává v němčině. Pouze stará matka, jež přežila vlastního syna, se tiše modlí krásnou českou řečí a ukazuje tak příklad čestného člověka, který nepodlehl řeči cizí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 09.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Bernard Žár (Slezské písně)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­