ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Slezské písně (7)

Jádro básnické sbírky Slezské písně vzniká koncem roku 1898 a začátkem roku 1899, tedy v době, kdy je Bezručův stav velice špatný.
Ve sbírce najdeme revoltní společenskou poezii i hořce intimní básně, melancholické verše rezignující na nerovný zápas i na naplnění osobního štěstí. Publicistické verše politické zase prozrazují sepětí s krajem a jeho životními poměry. Symbolem domova je zde opavské a těšínské Slezsko a území pod Beskydami. Prudký a vášnivý výbuch revolty nemohl Petr Bezruč ve své době (bez následků) publikovat pod vlastním jménem. Proto se vybavil pseudonymem, který jej později proslavil a který také jako by navždy vymazal jeho vlastní jméno. Z Vladimíra Vaška se definitivně stal Bezruč - a toto jméno nese i jeho hrob.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1989 (4. vydání). Doslov napsal Jiří Holý. Počet stran: 169.

STRUČNÝ DĚJ VYBRANÝCH BÁSNÍ A BALAD:

Kantor Halfar

Kantor Halfar nedbá polského nátlaku a učí i mluví česky. Proto nepostupuje, ztrácí nevěstu, oběsí se a je pochován mezi sebevrahy. Tam konečně dostal místo...

Maryčka Magdonova

Maryčka ztratila otce, jenž se zabil pádem do příkopu. Matku jí zase zabil vozík s uhlím. Maryčka od té doby opatruje pět sirotků.
Žid Hochfelder ji udal, že sbírala v panském lese dřevo. Četník ji proto vede k frýdeckému soudu, ale nedovede ji tam - Maryčka totiž ze strachu před hanbou skočí do divoké Ostravice...
Leží na Starých Hamrech mezi sebevrahy.

Bernard Žár

Bernard se stydí za svůj český původ i za svou prostou matičku. Své jméno si píše polsky - Žor.
Když umírá, modlí se ale svou rodnou řečí a stejně tak za něj prosí i jeho matka.

Vypráví o básníkově zrození. Satan udeřil v balvan a z něho vyskočil básník, "bláznivý gajdoš, napilý zpěvák, zlověstný sýček na těšínské věži."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 28.12.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Slezské písně (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­