ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Maryčka Magdonová (Slezské písně) (4)

Maryčka je sirotek a stará se o své čtyři mladší sourozence. Jednou ji při krádeži dříví chytí Hochfelder, jenž ji udá. Když ji odvádí voják k soudu do Frydku, spáchá sebevraždu skokem ze skály do řeky Ostravice...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Slezské písně. Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1974 (1. vydání tamtéž). Úvodní slovo o autorovi a poznámky o jeho životě napsal František Buriánek. Počet stran: 155.

DĚJ:

Tato balada vypráví o Maryčce Magdonové, nejstarší z pěti sourozenců rodiny Magdonových. Její otec zemřel při hospodské rvačce a na její matku spadl vozík, který převážel uhlí. Maryčka se proto musela postarat o to, aby měli její sourozenci co jíst.

Jednou se vypravila do lesa markýze Géra, aby tam sebrala nějaké chrastí. Naneštěstí ale byla přistižena při činu a okamžitě poslána k soudu jako zlodějka.

Maryčka neunese představu hanby, a tak je pro ni jediným východiskem sebevražda. Proto ukončila svůj život utopením se v řece Ostravici.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Maryčka Magdonová - velmi ochotná a obětavá; dělala všechno proto, aby jakožto nejstarší z pěti sourozenců celou rodinu uživila; bohužel se jí to nakonec vymstilo a svůj život ukončila sebevraždou, čímž nechala své 4 mladší sourozence na světě samotné...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Balada Maryčka Magdonová a vlastně i celé Slezské písně poukazují na sobeckost lidí na Ostravsku. Nejvíce sobečtí byli ti, kteří měli jako jedni z mála v tomto chudém kraji nějaké peníze nebo pozemky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DreAmeR, 29.04.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Maryčka Magdonová (Slezské písně) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­