ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

   
­­­­

Slezské písně (6)

Slavná básnická sbírka, jejíž verše vznikly jako ohlas na utrpení utlačované národnostní větve na Ostravsku a ve Slezsku koncem 19. a počátkem 20. století.
Cílem autorových veršů bylo probudit tyto utiskované vrstvy k odporu a k boji za národní a sociální osvobození. Bezruč líčí tvrdý a bezútěšný život havířů a horalů na tomto území a nemilosrdně odhaluje jejich nepřátele - majitele hutí a dolů, statkáře a majitele výčepů. Celá sbírka vyznívá jako přesvědčená předpověď národního i sociálního vyúčtování.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Doplněk v Brně roku 2003 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Ivan Štrouf. Počet stran: 173. ISBN: 80-7239-144-5.

OBSAH VYBRANÝCH BÁSNÍ A BALAD:

Červený květ
Úvodní báseň sbírky je o kaktusu, který vykvétá krásným červeným květem jen jednou za lidský život. Naproti tomu růže má mnoho krásných květů, a tak jí vypravěč dává přednost, protože se mu zdá jednoduše krásnější. V květech je ukryta metafora na osobnost člověka - lidé dávají přednost těm, kteří jsou jim milí na pohled, i když uvnitř v srdci nic nemají. Naopak odsuzují člověka, který je na povrchu drsný a pichlavý, i když v srdci ukrývá více než kdokoli jiný. Autor se přirovnává ke květu kaktusu.

Maryčka Magdonová
Jedna z nejznámějších básní sbírky. Vypráví o nejstarší dceři manželů Magdonových, která se po tragické smrti svých rodičů (otec zemře při hospodské rvačce, matka je zavalena vozíkem s uhlím) musí postarat o své mladší sourozence. V zimě jde nasbírat dříví do panského lesa, ale je přistižena při činu a udána četníkům. Má být odvezena do Frýdku a souzena, neunese však to, že by byla podrobena takové hanbě, a vrhne se ze skály do Ostravice. Je pochována u hřbitovní zdi, jelikož jako sebevrah nemá nárok na důstojný pohřeb.

Vyskytují se časté chyby v interpretaci této básně - podle některých (i knižních) zdrojů Maryčka skočí ze skály, protože je nešťastná z vynuceného sňatku.

Kantor Halfar
Učitel Halfar nechce poslechnout své nadřízené a učit své žáky polsky. Kvůli svému vzdoru nemohl dostat řádně placené učitelské místo a musel být stále jen učitelským mládencem. Když si kvůli tomu našla jeho milá jiného, utápěl svůj žal v alkoholu. Jeho situace ho dohnala až k tomu, že spáchal sebevraždu oběšením se na jabloni. Jako všichni sebevrazi musel spočinout v rohu hřbitova.

Ostrava
Jde o báseň popisující těžkou práci horníků v nelidských podmínkách. Povzbuzuje chudé dělníky ke vzpouře proti vrchnosti. Konec vyjadřuje víru ve slibnou budoucnost.

Labutinka
Báseň zastupující intimní lyriku, je vypsáním se z milostného zklamání autora. Autor je zamilovaný do krásné dívky jménem Labutinka a žádá její rodiče o ruku. Ti sice souhlasí, ale prosí oba, aby zatím svatbu o pár let odložili, zdají se jim příliš mladí. Když se vypravěč vrací po dvou letech do města, aby se konečně spojil se svou láskou ve svazku manželském, z Labutinky je prostitutka.

Smrt Césarova
Národ Dáků je charakteristický tím, že všichni mají tmavší vlasy a modré oči. Jeho hrdí zástupci urazí Césara, když se mu odmítají poklonit s tím, že jejich bohem je Slunce, se kterým se on nemůže rovnat. Césara toto chování rozzlobí a nechá je vyvraždit. O dva roky později potká César modrookou ženu s tmavými vlasy a dozvídá se, že byla ušetřena vyvraždění díky tomu, že je kněžka. Kdo by zabil ji, zabil by Césara. César si však z jejích slov nic nedělá a nechává ji utopit. Patnáct let po vraždě stojí příbuzný vědmy nad řekou, kde byla utopena, a povídá si s vojínem o tom, že César zde nechal utopit jeho matku a zavraždit otce. V noci vojín Césara zabíjí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 31.01.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Slezské písně (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­