ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Slezské písně (rozbor) (3)

Básnická sbírka, která vyjadřuje žal, vzdor i hněv nad národnostním a sociálním útlakem slezského lidu.

1. Charakteristika

Jde o poezii. Příběhy psané ve verších.

Literární druh: lyrickoepické básně
Literární žánr: balady, sociální a milostné básně

2. Kompozice díla

Sbírka obsahuje básně milostné, sociální i balady.

Sociální básně ve sbírce: popisují hlavně útlak a bezpráví konané na obyvatelích Slezska a Moravy; autorovi se nelíbí, že mladí mluví polsky, že zaniká český jazyk a staré tradice (Ostrava, Návrat); snaží se vyobrazit život, práci a prostředí prostých vrstev města i venkova

Milostné básně ve sbírce: autor sám sebe líčí jako samotáře, jehož cílem není založit rodinu, ale bránit svůj lid; přesto k ženám hledí nejenom se skepsí a nedůvěrou (Labutinka), ale i s obdivem (Jen jednou); autor se vyznává ze svých citů k nějaké osobě

Balady ve sbírce: ukazují nám nádheru a píli slezského člověka, avšak jako u každého i jeho slabosti a chyby - nevěru, vraždu (Idyla ve mlýně, Maryčka Magdonová, Kantor Halfar)

3. Základní myšlenka, téma

Ve Slezských písních vyslovil Bezruč žalobní výkřik hynoucího Slezska, které bylo vystaveno surovému sociálnímu a národnostnímu útlaku ze strany bohatých podnikatelů i představitelů státní moci.
Tito lidé se považují za Moravany, ale patří k Prusku (mají polské školy) a víra je hlásána v němčině.
Důležitou roli zde tedy hraje obyčejný chudý lid, jenž je pro bohaté pouhou pracovní silou. Autor cítí s postavami těchto lidí (horníků) a mluví jejich jménem pro jejich obhajobu. Chvílemi se však chová jako antisemita, když "hází do jednoho pytle" bohaté, Poláky a Židy.

Dílo ovlivnila autorova nemoc, bál se, že po jeho smrti nikdo neupozorní na zoufalou situaci ve Slezsku. Kniha tak nabízí pohled na skutečnost a vědomost o tomto smutném dění ve Slezsku. Události jsou především tragického děje.

4. Kontext autorovy tvorby

Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, byl básník a pracoval jako poštovní úředník. Žil staromládeneckým životem. Narodil se v Opavě, kde se také nalézá jeho busta, a zde je i pohřben.
Původně slezské písně vycházely pod názvem Slezské číslo, a to anonymně - poté byly vydány v roce 1909 jako Slezské písně.

Dílo bylo ovlivněno anarchismem, symbolismem, realismem, impresionismem i secesí.

5. Literárně historický kontext

Petra Bezruče tvořil v době (1900-1914) značně anarchistické. Byla to doba vynálezu (v kopřivnické vagónce byl sestrojen první automobil) a nového myšlení. Vznikala spousta nových směrů - např. kubismus, secese, symbolismus či impresionismus. Ovšem Česko svazovaly i spory s Němci, do kterých vstoupila vlna antisemitismu (nepřátelství vůči Židům) v souvislosti s hilsneriádou (označení pro procesy s Židem Leopoldem Hilsnerem, který byl obviněn z vraždy dívky Anežky Hrůzové).

Petr Bezruč patřil k mladým anarchistickým básníkům stejně jako např. Viktor Dyk (dílo Krysař), Karel Toman (dílo Měsíce) či Tomáš Garrigue Masaryk (dílo O studiu děl básnických).

6. Charakteristika postav

Postavy vystupující ve sbírce jsou především obyčejní lidé, kteří pracují velice tvrdě v dolech za velmi nízkou mzdu. Díky tomu žijí v bídě nebo umírají přímo pod zemí a zanechají tak své děti, sirotky, na pospas světu, v němž nikoho nezajímají (např. Maryčka Magdonová).

7. Charakteristika jazyka

Bezruč si říká bard a v knize se považuje za mluvčího Slezanů. Používá ich-formu a nevyhnul se ani dialektickým prostředkům (zkuň - odkud, baba - žena ad.).

Básník často používá tyto básnické prostředky:
Přirovnání: Budu čekat jako Jakub, na svou ženu sedm roků...
Metonymie: Srdce chce ti prominouti, však čest domu jinak káže...
Zvolání: Bůh stůj při mně! Lžeš!...
Personifikace: Duše si výskly, přečetly se verše mé...
Epizeuxis: Na horách, na horách plno je dřeva...
Personifikace: Krčí se hroby...
Hyperbola: Bez konce jsou lesy markýze Gera...
Eufemismus: Pod vozem zhasla Magdonova vdova
Metafora: V mrazivé chýši, tam ptáčata zbyla

8. Místo a doba děje

Děj se odehrává ve druhé polovině 19. století v oblasti Slezska.

9. Vztah autora k dílu

Vztah k dílu autor má víceméně osobní. Do knihy dal kus sebe a nepsal jen tak o něčem. Básně nevychází z jeho fantazie, nýbrž ze skutečnosti. Inspiroval se hrůznou situací ve Slezsku, a jelikož byl těžce nemocen, bál se, že na tuto situaci nikdo již neupozorní.

10. Atmosféra

Dílo působí tragicky, depresivně, melancholicky.

11. Slohový postup + funkční styl

Umělecký styl

12. Role díla kdysi a dnes

Slezské písně silně ovlivnily českou poezii a našly řadu napodobitelů (Sibiřské písně). Byly inspirací pro Leoše Janáčka (Kantor Halfar, Maryčka Magdonová) a jméno autora je zmíněno i ve hře Vizionář od Járy Cimrmana.

Hlavní role díla "kdysi" je zmíněna již několikrát výše, a to upozornit na slezskou situaci.
A jaký má význam "dnes"? Upozornit na problémy ve Slezsku se mu zřejmě podařilo, jelikož horníci se už špatně nemají a každou chvilku budeme tady ve Slezsku poddolovaní všichni!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verča13, 02.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Slezské písně (rozbor) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­