ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Maryčka Magdonová (Slezské písně) (2)

Je to sociální balada, kde zlo je tvořeno nespravedlivým společenským řízením. Obsahem básně je příběh rodiny Magdonovy. Otec zahynul v hospodské rvačce a matku zabil převržený vozík s uhlím. Zbylo pět dětí, ze kterých byla nejstarší Maryčka. Nikdo se o ně nestaral, měly hlad a byla jim zima. Proto se Maryčka vydala na chrastí, ale chytil ji hajný a poslal ji s četníkem do Frýdku jako zlodějku. Děvče neuneslo představu hanby, která ji čekala a skočila do Divoké Ostravice. Jakožto sebevrah namá místo ani na hřbitově.
Báseň je psaná formou písně, kdy refrénem se autor obrací k hlavní hrdince.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danyss86, 11.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Maryčka Magdonová (Slezské písně) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­