ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

I uprostřed Evropy zůstávám Čechem

Před několika týdny pořádali v televizi zajímavou anketu. Asi dvaceti lidem položili otázku: Jste hrdý na to, že jste Čech? Pouze tři odpověděli ano, ostatní se smáli a odpovídali záporně.
Večer, předtím než usnu, mám ve zvyku si probrat celý den. Tentokrát mi v hlavě utkvěla otázka: Jsem já ráda, že žiji v Čechách? Jsem na to pyšná? Nebo se za to stydím? O prázdninách možná pojedeme s rodiči za hranice. Máme zakrývat svou národnost, nebo se k ní hrdě hlásit?

Odpovídat na cizí otázky je těžké, ale na vlastní mnohem těžší. I přesto se o to pokusím.
Každý den, když jdu do školy, skloním hlavu a rychle procházím temným sídlištěm. Dnes ale ne. Rozhlížím se a zjišťuji, že Janovice, malé české město, jsou docela krásné. Pečlivě udržované trávníky, opravené bytovky, klidní obyvatelé... To je ovšem ta část, ve které žiji já. Jiným to může připadat divné, ale mně se Janovice dost líbí.
Dále české obyvatelstvo. Češi jsou po celém světě známí svou lakotou. Ano, je to pravda, škudlíme, kaboníme a krademe.
A česká vláda? V politice se příliš nevyznám, ale řeči rodičů jen tak míjet nejde. Čechy se bohužel dostaly do ošklivé situace. Je tu sice demokracie, ale ne taková, jakou jsme si představovali. Na druhou stranu bychom ale měli být rádi za mír. Ano, čtete dobře. Mír je přece velmi důležitý. Bez něho nejsme schopni normálního života. Ačkoli - jak vlastně vypadá normální život průměrného Čecha? Ráno do práce, odpoledne domů, seřezat děti, otevřít si pivo a zařvat na manželku, aby nezacláněla. Nic úžasného, to je pravda. Rozhodně jsme na tom ale mnohem lépe než lidé v rozvojových zemích v Africe či Asii.

Kdykoliv o Češích zapochybujete, vzpomeňte si na jejich slavné předky: Karla IV., Tomáše Garrigua Masaryka, Jana Husa, Edvarda Beneše - ti všichni za nás bojovali. Za tenhle malý český národ, který, jak by řekl skeptik, si teď postupně ničíme. Buďme ale optimisté, my se určitě zase vzchopíme. A pak se srdce každého správného Čecha zase rozhoří tím vlasteneckým plamenem. A my i uprostřed Evropy zůstaneme tím statečným českým národem. Já v to věřím. Vy snad ne?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucka, 15.12.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
I uprostřed Evropy zůstávám ČechemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­