ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lermontov Michail Jurjevič (*15.10.1814 - †27.07.1841)

   
­­­­

Démon (8)

  • 1841
  • Podtitul: Východní zkazka
  • Literární druh: lyrickoepický
  • Literární žánr: (básnická) poéma - rozsáhlá lyrickoepická povídka

Poéma Démon se stala v Rusku devatenáctého století téměř povinnou "undergroundovou" četbou. Dílo bylo oficiálně zakázáno a mohlo vyjít až 20 let po autorově smrti. Dnes je toto dílo plné romantické obraznosti, melancholie, rozpolcenosti a smutku považováno za největší událost v ruské romantické literatuře po Puškinovu Evženu Oněginovi.
Démon, padlý anděl, Bohem zavržený a bezcílně bloudící vesmírem, se zamiluje do kavkazské princezny Tamary a doufá, že skrze lásku k ní se zbaví své věčné zloby. Poté, co jej Tamara odmítne, nechá zabít jejího snoubence. Zoufalá Tamara je na pokraji šílenství. Démon ji fascinuje, touží po něm a současně se mu brání. Sotva mu podlehne, utíká z jeho objetí za stínem svého mrtvého milého, v jehož náručí žalem umírá. Zavrhla zlo - je vykoupena. Démon se opět propadá do nekonečné říše temnoty a zla, zatímco duše Tamary a jejího snoubence stoupají k nebesům.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1954. Z ruského originálu Демон přeložil Josef Hora. Doslov napsal Julius Dolanský, ilustroval Václav Mašek. Počet stran: 97.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Lermontov byl ruský prozaik, dramatik a básník, představitel romantismu. Matka mu umřela, když mu byly 3 roky, vychovávala jej babička. Zahrnovala ho láskou, dopřála mu vzdělání. Vystudoval etiku, politologii a literaturu. Po Puškinově smrti napsal báseň Smrt básníka, v níž obvinil za jeho smrt cara. Následkem toho byl zajat a poslán do exilu na Kavkaz. Díky vlivu jeho babičky se mohl vrátit zpět do Petrohradu. Jeho postoj se však nezměnil. Umírá v souboji...

Autorův styl

Malý Lermontov byl poznamenaný špatným vztahem mezi jeho otcem a jeho babičkou. To vylíčil v lyrických verších a dramatech (Lidé a vášně; Podivný člověk). Sebe samého zobrazoval jako hrdiny z jeho děl - zoufalého, osamělého, prokletého... Kavkaz byl také jeho inspirací. Skládal plamenné verše, kde velebil nezdolnou statečnosti ruského lidu za válek proti Napoleonovi.

Historický kontext

Velká francouzská revoluce, napoleonské války, podpora průmyslu

DÉMON:

Téma

Odsouzený démon se pro lásku snaží směnit svou podstatu. Vzpoura bohu.

Motivy

Láska, samota, smrt, Kavkaz, pochybnosti

Časoprostor

Gruzie, Kavkaz; čas není uveden

Kompozice

Chronologická, na začátku trošku retrospektivní (vzpomíná na minulost); zrcadlová kompozice (založená na kontrastech); rozděleno do dvou částí

Vypravěč

Er-forma, vypravěč vševědoucí

Jazyk

Spisovný, přímá řeč, dialogy, hodně přirovnání

Postavy

démon - původně anděl, který byl pro blíže nespecifikovanou vzpouru vyhnán z ráje; bloudí nad krajinou a trpí samotou a nudou; jde o typického romantického hrdinu-individualistu, který trpí mimo společnost, ale není schopen se do ní začlenit; všechny a všechno nenávidí a přináší mu to jen pocit zoufalství
Tamara - dívka, jež si uvědomí, že začíná démona milovat, ale protože chápe, že by se tak musela vzdát svých křesťanských ideálů, v hrůze před nežádoucím citem prchá do kláštera

Hlavní myšlenka

Hlavní myšlenkou díla není konflikt dobra a zla, protože démon nechce být zlý, chce se změnit. Spíše se jedná o konflikt rozumu a citu. Démon není dostatečně silný, aby se vydal na cestu dobra.

Zajímavosti:

  • Děj vychází z legendy o andělovi, který byl sveden pokušením, zavržen Bohem a stal se z něj démon. A z kavkazské legendy o princezně Tamaře.
  • Kniha byla ve své době velmi špatně přijata cenzurou a na svoje vydání si musela počkat až do roku 1861. Zavinil to především odlišný pohled na církevní stigmata a bipolární rozdělení náboženského světa na věci zlé a dobré.
  • Už ve 14 letech vytanul autorovi na paměti obraz démona jako padlého anděla, prokletého Bohem a odsouzeného k bloudění. Viděl v tom sebe.
  • První verzi této básně napsal Lermontov již roku 1829, pracoval na ní tedy více než deset let. Naplnil své dílo smutkem, melancholií a rozervaností, neboť poema je ohlasem vlastního básníkova vědomí osamocenosti a bezmocnosti pod tlakem prázdnoty života tehdejšího Ruska.
  • Démon byl šestkrát v průběhu dvanácti let přepracován.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.06.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Jurjevič Lermontov - Démon (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­