ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lermontov Michail Jurjevič (*15.10.1814 - †27.07.1841)

­­­­
Mikhail lermontov

ŽIVOTOPIS č.1 - 11.6.2007 - Jíťa - Pinka, schuppynka.js[zavinac]seznam.cz

Ruský romantický básník, prozaik a dramatik, mluvčí generace 30. let.
Narodil se 15. října 1814 ve šlechtické rodině v Moskvě, zemřel 27. července 1841 při souboji v Pjatigorsku.

Od útlého dětství byl vychováván babičkou. Studoval na moskevské univerzitě, byl však vyloučen pro špatný prospěch a účast na demonstracích. Poté absolvoval důstojnickou školu a stal se gardovým poručíkem. Za báseň Smrt básníka (Смерть поэта), věnovanou Puškinově památce, a za svobodomyslné názory byl potrestán službou na Kavkaze. Podstoupil dva souboje, ve druhém byl zabit.

Jeho dílem, zahrnujícím 30 poém, přes čtyři sta básní, dramata a prózu, vrcholí ruský romantismus.

Z DÍLA:

romantické a realistické poémy "Cerkasové; Korzár; Kavkazský zajatec; Démon; Paní duchodní z Tambova; Bojar Orša; Píseň o caru Ivanu Vasiljeviči, mladém gardistovi a smělém kupci Kališnikovovi; Zběh; Novic"
dramatická tvorba "Maškaráda (veršovaná tragédie)"
romány "Hrdina naší doby; Vadim; Knežna Ligovská (poslední dva jsou nedokončené)"


ŽIVOTOPIS č.2 - 24.1.2012 - daemonka, n.o.v.o.t.n.a.b[zavinac]seznam.cz

Velký ruský básník Michail Jurjevič Lermontov (Михаил Юрьевич Лермонтов) se narodil 15. 10. 1814 v Moskvě do šlechtické rodiny.

Psát básně začal již na univerzitním penzionátu. Ze studií na moskevské univerzitě byl po dvou letech za volnomyšlenkářství a členství v tajných kroužcích vyloučen.

Lermontov vstoupil do vojenské služby. V tomto období byl inspirován k napsání společenského dramatu Maškaráda (nebo též Maškarní ples; 1836, маскарад). Uvést drama na scéně se však nepodařilo.

Báseň Borodino (Бородино), publikovaná roku 1837 v časopise Sovremennik (Современник), byla první, jíž Lermontov považoval za hodnu čtenářské pozornosti.
Po Puškinově tragické smrti napsal jednu ze svých nejproslulejších básní Básníkova smrt (nebo též Smrt básníka; 1837, Смерть поэта), ve které vinu za Puškinovu smrt přisuzoval samotnému carovi. Následkem toho byl uvězněn a odvelen na Kavkaz. Po návratu z vyhnanství napsal Lermontov román Hrdina naší doby (1838-1840, Герой нашего времени) a poému Démon (1841, Демон).

V roce 1840 byl Lermontov opět poslán na Kavkaz. V Pjatigorsku pak 27. 7. 1841 došlo k souboji mezi ním a důstojníkem Martynovem, v němž byl básník zabit.

Během svého krátkého života napsal Lermontov na třicet poém, více než čtyři sta básní a řadu dramatických a prozaických děl.
Při čtení Lermontových děl se i dnešní čtenář musí stále obdivovat hrdinnému duchu jeho poezie, její neopakovatelné lyrice a překrásnému, čistému jazyku, jímž je psána.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 24.01.2012

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Michail Jurjevič LermontovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­