ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

­­­­

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)

- próza, satirický román

Světově proslulý román klasika českého humoru je satirou na nespravedlivou válku, do níž byly vehnány národy zkorumpované rakousko-uherské monarchie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1983 (díl 1. a 2. - V zázemí a Na frontě). Ilustroval Josef Lada. Počet stran: 507.

JAZYKOVÝ PLÁN:

Kniha je protkána různými útvary jazyka, počínaje od německé češtiny, konče až - troufl bych si říci - argotem. Občas i samy postavy mění jazyk, kterým mluví. Hlavní postava, Švejk, mluví obecnou češtinou.

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Děj je uspořádán chronologicky, jak je zvykem u starších děl.

TEMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: život Švejka
Hlavní téma: zkostnatělá monarchie (tajní, kam se podíváš)
Vedlejší témata: postava npr. Lukáše

HLAVNÍ POSTAVY:

Švejk - postavička buď naprosto blbá, nebo naprosto geniální
npr. Lukáš - chce se zbavit Švejka kvůli jeho blbosti

OBSAH PRVNÍHO A DRUHÉHO DÍLU:

Celé dílo začíná legendární větou "Tak nám zabili Ferdinanda!", kterou pronese Švejkova bytná. Švejk se pak v pravidelně navštěvované hospodě dozví, že začala válka. Vyjeví tedy svůj názor na atentát, který je velmi rozporuplný a za který ho odvedou, protože ho slyšel přisednuvší tajný policista. Z policejní stanice ho ovšem pro jeho imbecilitu pošlou do blázince, kde se mu líbí, protože je o něj dobře postaráno.
Brzy ho však vyhodí. Cestou z ústavu ho znovu chytí a vyšetřují, ale nakonec se dostane domů. Když válka vypukne, vyráží Švejk na vojnu. Ale v té době má silné revma a nemůže chodit, tak ho jeho bytná odveze na odvod na invalidním vozíku. Jen co se dostane před lékařskou kontrolu, prohlásí o něm, že je simulant a pošlou ho do vojenské nemocnice, kde podstoupí důkladnou pětistupňovou léčbu: klystýr, vyplachování žaludku, lízání chininu, atp. Vzhledem k jeho chování ho ovšem pošlou na garnizónu, což je taková vojenská věznice. V neděli na mši si ho díky jeho pláči při kázání vyhlídne polní kurát, který ho přijme za osobního sluhu. Jenomže nemine ani měsíc a Švejk se dostává do rukou npr. Lukáše, který ho nad polním kurátem vyhrál v kartách. S ním díky malému incidentu s generálovým psíkem odjede zformovat maršbatalión.
Ovšem to by nebyl Švejk, kdyby se něco nepovedlo. Švejk omylem vystoupí dřív a poté se snaží dostat nějak pěšky do Českých Budějovic, ovšem vždycky nějak netrefí směr. Chvíli je také držen na vesnické stanici kvůli podezření z ruské špionáže. Nakonec se ale stejně dostane do Budějovic, kde se setká se "svým" Lukášem, jenž z něho pomalu spáchá sebevraždu. Nicméně se oba dostanou do vlaku na frontu, čímž příběh končí.

PROSTŘEDÍ:

Hra je časově zasazena do rakousko-uherské monarchie roku 1914, kdy všichni byli nadšení z války a kdy se slovo proti císaři Františku Josefovi I. trestalo velmi tvrdě.

VYPRAVĚČ:

Vypravěč je neosobní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Houbař, 25.05.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Indián a pražská policie
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o kočce
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I, Povídky I (2)
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Ze staré trestnice v Ilavě
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­