ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

­­­­

Má drahá přítelkyně Julča


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Blok, 2003, ilustrace Josef Lada, 140 stran

ZNAKY:

  • 13 humoresek
  • ich-forma, autor píše o sobě
  • ironie, výsměch státním zaměstnancům, byrokracii, lidské hlouposti
  • švejkovský humor (autor ze sebe záměrně dělá hlupáka, např. když neumí uvařit vejce na měkko nebo si přišít knoflík ke kalhotám)
  • často se píše o zvířatech, především o psech

OBSAH:

Má drahá přítelkyně Julča
Povídka o vychytralé, neposlušné opici (psohlavý pavián), která provádí šibalské kousky. Zapletla se do "loupežného útoku", když bezelstně sebrala zbraň a omylem vystřelila, nikoho nezasáhla. Policie začala pátrat a obvinila člověka, který prý vystřelil, protože chtěl vykrást byt. Tento člověk měl ale alibi. Nikdo se nikdy nedozvěděl, že za "zločinem" stála opice Julča.

Vařím si vejce na měkko
Hašek coby starý mládenec dostane 60 vajec od tety a má si je uvařit na měkko. Neví ale jak, nikdy to nedělal. Hledá v kuchařkách a encyklopediích, ale nikde se nepíše, jak se vejce vaří na měkko. Vaří ho několik minut a pořád je tvrdé. Vaří ho tedy hodiny, několik hodin, celou noc, ale pořád je tvrdé. Je rozčilený.

V přírodovědeckém časopise
Hašek si v časopise Svět zvířat vymýšlel zvířata a jejich podivuhodné vlastnosti, aby měl co psát. Měl velký úspěch, všichni mu věřili. Potom si ale lidé začali zkoušet jeho rady a stěžovali si, děti byly nešťastné, že nemají doma vlkodlaka, o kterém se v časopise psalo, atd. Raději toho vymýšlení nechal.

Dědictví po Františku Šafránkovi
Po Frantičku Šafránkovi zůstalo dědictví 70 haléřů. Neví se ale o žádném jeho příbuzném. Pan Kamejka tedy hledá jeho přímého příbuzného, aby si mohl vzít dědictví. Prověří všechny Šafránky v Čechách, na Moravě, v Rakousku, Francii, Americe, zkrátka v celém světě, ale žádného dědice nenajde. Toto bádání ho stojí několik tisíc korun. Potom zjistí, že on sám je Šafránkův dědic a je na to hrdý, že případ vyřešil. Vezme si tedy svých 70 haléřů a nosí je jako přívěsek k hodinkám.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka mě překvapila a docela se mi líbila. Je vtipná, ale hrozně mi vadí Haškův naturalistický humor, což mě od tohoto autora odpuzuje. Jinak se mi líbí, jak se vysmívá hloupým lidem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 23.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Indián a pražská policie
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Hašek - Má drahá přítelkyně JulčaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­