ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

­­­­

Školní výlet

  • povídka

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Školní výlet. Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1974 (1. vydání). Ilustroval František Skála. Celkový počet stran: 207.

MÍSTO DĚJE:

Třída v některé ze středních škol v Rakousku

HLAVNÍ POSTAVY:

Suplent Hamouz, pan ředitel, neposlušná třída

OBSAH POVÍDKY:

Suplent Hamouz, učitel třídy Sekundy B, dostává od ředitele úkol: uskutečnit celodenní výlet se svou třídou do Divoké Šárky. Suplent se snaží ředitele přemluvit, aby se výlet nemusel uskutečnit, ten však, odkazujíc se na nařízení ministerstva vyučování, na exkurzi trvá. Učitel se proto snaží celou třídu postrašit, jmenovitě zakazuje všem žákům jejich předvídatelné činy - roztrhnout a zamazat si kalhoty, házet kameny po psech, pít pivo, ničit lesní porost, ...

Vše završí výhrůžkou, že uskuteční-li snad některý z nich podobné alotrium, nemusí další den ani chodit do školy, protože se může považovat za vyloučeného ze všech škol z Rakouska - po výletě jich přijde do školy ze 45 pouze 5, protože se všichni ostatní považují za vyloučené.

UKÁZKA (str. 10):

"Hledíte, jako byste chtěl vypálit celou gymnasiální budovu, ale tamhle Havelka, ten kouká tak zbožně, tak jako učiněné neviňátko, a vím, že si myslí: (Přece vstaňte, když s vámi mluvím!) 'Až budeme v Divoké Šárce na obědě v Čertově mlýně, pan profesor nám dá každému sklenici piva.' Nic vám nedám, lotři! Sodovou vodu budete pít! To je hrozné, jak chcete už v mládí ve věku třinácti let, Havelko, opíjet se pivem v Čertově mlýně, po cestě hulákat, vyvádět alotria a ohrožovat ostatní. Je to velice smutný příklad zkaženosti. Dělám si poznámku u vašeho jména, abych věděl, jakou nízkou známku z mravného chování mám vám dát. Stejně činím si poznámky u Samka, Havlíčka, Janoty a Vodičky, neboť stejně jako oni nezdární žáci zničili latinské cvičebnice vypůjčené ze školní knihovny, budou ničit i lesní podrost v Divoké Šárce, přestože ukážu na výstražné tabulky: KAŽDÉ NIČENÍ LESNÍCH STROMKŮ SE TRESTÁ VĚZENÍM."

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento příběh se mi moc líbil. V mnohém mi připomínal celou naši třídu. Přístup učitele k žákům byl velmi svérázný a bylo vidět, jak už je má všechny "přečtené" a přesně ví, jaké mají úmysly a co se chystají udělat. Obdivuji suplenta, že to s takovou třídou vydržel a docela bych chtěla vědět, jak by příběh pokračoval, co by se s nenapravitelnými hochy stalo a jak by dopadli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 08.03.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Hovor s malým Mílou
-Indián a pražská policie
-Kytice růží
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o kočce
-Povídka o neslušném ježkovi
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I, Povídky I (2)
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Ze staré trestnice v Ilavě
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Hašek - Školní výletMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­