ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

­­­­

Dobrý voják Švejk

I.
Policista a Švejk se bavili v hostinci o politice. Švejk mlel o tom, že určitě bude válka, protože v Sarajevu zabili Ferdinanda d'Este. Za to měl jít Švejk do vězení. Ale byl lékaři titulován jako "notorický blb". Když se vrátil, dostal dopis, ve kterém stálo, že musí jít na vojnu. I když měl v kolenou revma, vzal invalidní vozíček a paní Müllerová ho dotlačila k zápisu. Švejk říkal, že má revma, ale byl považován za simulanta a ve vězeňské nemocnici mu proto nařídili přísnou dietu, výplachy žaludku a klystýry. Protože po návštěvě baronky nedodržel dietu, šel do vězení. S ostatními vězni se zúčastnil bohoslužby, kde si ho povšiml feldkurát a vyžádal si ho z vězení do svých služeb. Po nějaké době ho věčně opilý vojenský kněz prohrál v kartách. Švejk připadl nadporučíkovi Lukášovi. Ukradl pro něj psa, který patřil Lukášovu nadřízenému. Z toho důvodu museli oba nastoupit do maršbatalionu v Českých Budějovicích.

II.
Švejk jel vlakem s nadporučíkem Lukášem z Tábora do Budějovic a Švejk ztratil kufr, urazil Lukášova nadřízeného a byl obviněn, že zastavil vlak záchrannou brzdou. Potom šel do hospody, ujel mu vlak, a protože měl dokumenty u Lukáše a všechny peníze propil, musel jít do Budějovic pěšky. Cestou procházel Putimí, kde ho četníci měli za ruského špiona. Strážmistr poslal jednoho četníka se Švejkem do Písku za nadporučíkem Lukášem. Lukáš Švejka poslal do vězení, ale vzal si ho zpátky k sobě, protože se bez něho nemohl obejít. Ještě ten den jeli vlakem s ostatními vojáky a nadporučíky na své válečné pozice. Švejk se ztratil, našel ruskou uniformu a převlékl se do ní. Rakousko-Uherští vojáci ho zajali (mysleli si, že je to ruský voják). Odsoudili by ho za zrazení císaře pána, kdyby soud nedostal dopis, že se Švejk má vrátit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petkuskaa, 16.04.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Hovor s malým Mílou
-Indián a pražská policie
-Kolik kdo má kolem krku (Povídky z Ruska)
-Kytice růží
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Podařený výlet
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o kočce
-Povídka o neslušném ježkovi
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I, Povídky I (2)
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Ze staré trestnice v Ilavě
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Hašek - Dobrý voják ŠvejkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­