ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

   
­­­­

Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)

Příběh začíná tím, že Švejka odvede policejní komisař Braun za výtržnosti v blázinci na policejní komisařství v Salmově ulici. Zavřou ho do separace k jednomu vězni.
Vězeň vypadal zoufale. Očividně vězení špatně snášel, proto chtěl spáchat sebevraždu. Švejk místo toho, aby se mu to snažil vyvrátit, půjčí mu svůj řemen a poradí mu, že se může oběsit. To však muže odradí a začne vyprávět, jak se dostal na tuto policejní stanici a z čeho všeho byl obviněn. Obhajuje se tím, že byl opilý a že je ve skutečnosti slušný inteligentní člověk.
Muž si vzpomene na svou rodinu. Poví Švejkovi, že má syna skauta. Na to si Švejk vzpomene, jak sedláci pořádali hon na skauty.
Spoluvězeň se zděsí, co se stane s jeho rodinou, jestli ho odsoudí.
Vtom si přijdou pro Švejka, ale ten namítne, že nespěchá a že jeho spoluvězeň je tu déle. Strážníka to však nezajímá a dovleče ho ke komisaři. Ten ho odvelí na policejní řiditelství, že se s ni m nechce zlobit. Tak mu Švejk uctivě poděkoval za možnost noční procházky na policejní řiditelství.
Cestou na řiditelství uviděl tlupu lidí mačkajících se okolo vyvěšeného plakátu. Byl to manifest císaře pána o vypovězení války.
Švejk po zjištění této zprávy vykřikl: "Císařovi Františkovi Josefovi nazdar! Tuhle vojnu vyhrajem. Tuhle vojnu vyhrajem docela určitě, opakuji to ještě jednou, pánové!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anie, 20.11.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Indián a pražská policie
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o kočce
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I, Povídky I (2)
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Ze staré trestnice v Ilavě
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Hašek - Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­