ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

­­­­

Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)

- druhý díl/svazek

Druhý díl začíná odjezdem Švejka a nadporučíka Lukáše do Českých Budějovic. Hned ze začátku se Švejkovi přihodí několik situací, ze kterých jeho pán nemá zrovna radost. Například že na nádraží ztratil kufr, urazil Lukášova nadřízeného tím, že líčil své poznatky o vypadávání vlasů a ve finále spolu s průvodčím zatáhl za záchrannou brzdu. Ten ho následně obvinil a vymáhal po něm pokutu. Vystoupil v Táboře, kde se na nádraží obhajoval a pokutu za něj zaplatil nějaký bohatý muž, se kterým poté šel do hospody. Ten mu nechal nějaké peníze a Švejk je všechny propil s maďarským vojákem. Ovšem vtom přišla kontrola dokumentů a Švejk jen odpověděl: "Nemám miláčku". Je odveden za velitelem, kterému líčí, co se mu stalo. Ten toho má plnou hlavu a díky tomu, že Švejk nemá peníze, ho pošle do Budějovic pěšky, aby ho zavřeli za pozdní příchod. Mezitím v Putimi na četnické stanici vymýšleli, jak proniknout mezi lidi a odhalovat tak špiony. Nakonec rozhodli, že Rampa (jeden z četníků) bude trénovat na trubku a dostane se do místní kapely. Na druhý den prochází Švejk Putimí a četníci ho zatknou. Ten večer se všichni opijí (ale opravdu moc) a ráno ho velitel stanice posílá s četníkem do Písku. Po cestě se staví samozřejmě v hospodě a četník se opět opije a Švejk ho poté musí táhnout do Písku. V písku však zatknou četníka, protože je ještě pod vlivem a mezitím, co Lukáš dostává nového sluhu Balouna, se ve dveřích objeví Švejk. Lukáš ho nechá zavřít. Nový sluha mu ale vždycky sní všechno jídlo. Švejka propustí pan Obrst a Lukáš ho přijme k sobě. Ten samý den jedou vlakem na své pozice. Jejich vlak dál nepokračuje, tak zastaví na nějakém nádraží. Lajtnant Dub se opije ve veřejném domě a Švejk ho má dovést k Lukášovi. Poté jdou do pozic pěšky. Nedohodnou se na správné cestě, rozdělí se, až Švejk dorazí k rybníku. Tam uviděl ruského vojáka, který, když ho spatřil, utekl. Švejk si oblékl jeho uniformu a v tu ránu ho zajali rakousko-uherští vojáci. Chtějí ho popravit za dezertérství - když se k tomu schyluje, přijde telegram, který potvrdí, že patří tam a tam a tím unikne smrti. Je poslán zpět na pozice za Lukášem. Ten, když ho vidí, málem omdlí. Vtom začne útok. Jakmile utichne, z díry po granátu vykoukne usměvavý Švejk.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dee@, 21.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Indián a pražská policie
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o kočce
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I, Povídky I (2)
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Ze staré trestnice v Ilavě
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Hašek - Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­