ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ibsen Henrik (*20.03.1828 - †23.05.1906)

­­­­

Nora (3)

  • známé též pod názvy Domov loutek nebo Domeček pro panenky (překlad František Fröhlich) či Vánoce (překlad Eliška Pešková)

Jedna z nejslavnějších a nejuváděnějších her severské dramatiky pochází z pera Henrika Ibsena. Jeho Nora, která se někdy hraje pod názvem Domov loutek nebo Domeček pro panenky, vyvolala po premiéře v roce 1880 v norském Oslu velký rozruch, především mezi konzervativními diváky. Od té doby se pravidelně objevuje na divadelních jevištích po celém světě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1976. Z norského originálu Et dukkehjem přeložili a upravili Jiří Dalík a Lubo Mauer.

OBSAH:

Obrázek navenek šťastné rodiny. Nora - hezká, naivní a vždy veselá. Její manžel, advokát Torvald Helmer, kterému záleží jen na vlastní pověsti a Noru vnímá spíš jen jako příjemné pozdvižení. Dvě děti, které převážně vychovává chůva a nakonec Torvaldův známý, pohodlný doktor Rank, jenž Noře později vyzná lásku.

Příběh začíná o Vánočních svátcích, kdy Noru navštíví přítelkyně z dívčích let Kristina, která na rozdíl od ní neměla v životě takové štěstí. Z jejich povídání a vzpomínání vyplyne, že před několika lety, když byl Torvald vážně nemocný, Nora udělala podvod a půjčila si od známého Krogstada peníze na falešnou směnku, a to jménem svého mrtvého otce, aby mohla manželovi zajistit ozdravný pobyt na jihu. Krogstad ji však začne vydírat, protože chce zpátky svůj pracovní post v Torvaldově firmě. Vyhrožuje, že dopis Helmerovi ukáže. Nora prožívá vnitřní proměnu, bojí se o svůj dosavadní život a toho, že ji manžel odvrhne. Tak se také stane. Krogstad poslal Torvaldovi dopis, v němž všechno vyjevil a Helmer, vzteky bez sebe, chtěl kvůli takovému zločinu a hlavně zkaženému jménu Noru úplně odstřihnout ze svého života. Mezitím se Krogstad dal dohromady s Kristinou, jak zjišťujeme s jeho dávnou láskou, která ho přesvědčila, ať už to ukončí. Tak Helmerovým poslal onu falešnou směnku, pohroma byla zažehnána a Torvald byl opět na Noru jako med. Ale ona si mezitím uvědomila, jaký je, už ho nemohla dále milovat a nadobro odešla od něj i od dětí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato divadelní hra mi přišla zajímavá. Dynamická, napínavá a s překvapivým závěrem. Líbila se mi charakteristika a psychologie postav, jejich postupné odhalování. Hlavně u Nory, která se zdála být jednoduchá, spořádaná manželka, obdivující svého muže, ale přitom zevnitř byla velmi komplikovaná, nevyzpytatelná a ke konci až rozpolcená. Torvaldovo pokrytectví je také zcela vyjeveno až ve finále.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anna, 22.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Henrik Ibsen - Nora (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­