ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ibsen Henrik (*20.03.1828 - †23.05.1906)

­­­­

Paní z námoří (2)

Hra o pěti dějstvích se odehrává v létě, v malém městě v severonorském fjordu. Líčí nám vnitřní boj mladé ženy Ellidy. Ibsen v této hře výborně studuje lidskou psychiku a zabývá se lidskou duší.

CHARAKTERISTIKY HLAVNÍCH POSTAV:

Doktor Wangel - Obvodní lékař, hodný manžel Ellidy a pozorný otec dvou dcer. Věrně miluje svou manželku.
Paní Ellida Wanglová - Druhá žena doktora Wangla, pevně spoutaná s mořem, se kterým je spjata i její velká láska. Touží po svobodě.
Boletta - Nevlastní, starší dcera Ellidy, hodná dívka, která cítí s Ellidou. Ráda by ale poznala život se vším, co obnáší.
Hilda - Mladší Bolettina sestra, navenek projevuje nelibost vůči nevlastní matce, ale uvnitř touží po náklonnosti.
Arnholm - Po letech se vrací do města, aby navštívil rodinu Wangelovu. Učil starší Bolettu. Jako mladý byl zamilován do Ellidy, ale ta ho odmítla.
Lyngstrand - Mladý, začínající sochař, trpící velmi vážnou chorobou plic.

DĚJ:

1. dějství
Hra začíná návštěvou učitele Arnholma, který rozmlouvá s Ellidou. Do děje vstupuje Lyngstrand, který zapřede hovor o svém budoucím sousoším, které má představovat mladou spící námořnickou ženu, která byla nevěrná svému muži, když byl na moři, kde utonul, přesto se mrtvý vrátí ke své ženě. Ellida je jeho sousoším překvapena a zeptá se, kde našel inspiraci. Lyngstrand jí ochotně povypráví příběh muže, který zjistil, že ho milá podvedla a vzala si jiného. Při lodním neštěstí ale nejspíš podle Lyngstranda muž zahynul. Ellidu tahle zpráva silně rozruší.

2. dějství
Doktor Wangel si vážně promluví se svou ženou, která se od něho čím dál víc odpoutává. Ellida mu svěří svůj životní příběh. Jako mladá dívka se symbolicky zasnoubila (hodili dva svázané prsteny do moře) s námořníkem.

Wangel: A o čem jste spolu mluvili?
Ellida: Většinou o moři.
Wangel: Ah-! O moři tedy?
Ellida: O bouři i pohodě. O temných nocích na moři. Ale taky jsme mluvili o moři za třpytivých slunečných dnů. Ale nejvíce jsme hovořili o velrybách a delfínech a o tuleních, co se o polednách vyhřívali na ostrůvcích. A pak jsme mluvili o raccích a mořských orlech a o všem ostatních mořských ptácích, co jich jen znáš.- Považ - není to zvláštní, - když jsme mluvili o něčem takovém, připadalo mi, jakoby mořská zvířata i ptáci s ním byli v přízni.

Setkávali se spolu u majáku, kde ji také naposled spatřil a svěřil se jí ke skutku, který provedl - zabil kapitána své lodi. Uprchl do Ameriky a psával Ellidě o společném životě. Ellida svazky přetrhala a provdala se za doktora Wangela. Přesto se od námořníka nemohla odpoutat a stále na něj myslí.

3.dějství
Ellida se prochází po zahradě, když ji osloví cizinec a ona v něm pozná svého bývalého milého. Cizinec ji žádá, aby s ním odjela na širé moře a opustila svého manžela i domov. Přichází Ellidin manžel, který se snaží svou ženu bránit před cizincem. Ten dává Ellidě den na rozmyšlenou a odchází na svou loď.

4. dějství
Wangel rozmlouvá s Arnholmem o Ellidě. Poté Ellida přichází za manželem a prosí ho, aby přetrhal všechny svazky, které ho k ní vážou. Ellida přemlouvá manžela, aby jí vrátil svobodu, aby ji oprostil od manželství. Ellida se chce vrátit na moře ke svému cizinci. Její manžel ji žádá, aby zůstala, přesvědčuje ji o své lásce. Nakonec vše nechává na večeru, kdy se navrátí cizinec.

5. dějství
Ellida čeká se svým manželem na cizince. Wangel ji opět přemlouvá, aby zůstala. Ellida je ale neoblomná. Cizinec si pro ni přichází. Wangel nakonec Ellidě dává svobodu rozhodnout se. V téhle chvíli se Ellida změní. Má právo se svobodně a na vlastní odpovědnost rozhodnout a vybírá si věrného manžela a rodinu. Právě to ale Ellida potřebovala, volbu svobodně jednat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 11.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Henrik Ibsen - Paní z námoří (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­