ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ibsen Henrik (*20.03.1828 - †23.05.1906)

   
­­­­

Nepřítel lidu

"A to přece krucihergot nemůže být správné, aby hloupí vládli chytrým!"

Hru Nepřítel lidu psal Ibsen v letech 1880-1882. Nejnovější česká inscenace byla uvedena roku 1999 v Ostravě v překladu Františka Fröhlicha. V tomto nejnovějším překladu se také hra objevila v souboru Hry I., který vydal roku 2006 Divadelní institut.

Hra se odehrává v jihonorském městě v 19. století.

POSTAVY:

Mudr. Tomáš Stockmann - lázeňský lékař
Kateřina Stockmannová - jeho choť
Petra - jeho dcera, učitelka
Eilib, Morten - synové
Petr - přednosta městského úřadu, doktorův starší bratr
Hovstad, Billing - novináři Lidového posla

DĚJ:

I. dějství
Děj začíná v domě doktora Stockmanna, kde se objevuje na návštěvě několik osob, zejména pak novinář Lidového posla Hovstad a doktorův bratr Petr.
Dozvídáme se tu o nově otevřených městských lázních, u jejichž počátku sice stála Stockmannova myšlenka, ale do zdárného konce ji přivedl jeho bratr. Dále to, že Stockmannova rodina žila několik let na pustém severu, a tak se nyní doktor nemůže nabažit blahobytu, jehož teď jeho rodina nabyla. Bratr Petr však k jeho chování chová odpor a považuje jej za plýtvavého.
Hovstad se také Stockmanna táže, zda je vhodná chvíle k otištění jeho článku o nových lázních. Stockmann odvětí, aby s tím ještě posečkal z důvodů, jež mu později hodlá vyložit.
Na konci dějství přijde doktorovi dopis. Jedná se o vyhodnocení výsledků jeho výzkumu, podle nichž vodu v lázních znečišťuje nebezpečný odpad kvůli špatně postavenému potrubí. Stockmann to tak nehodlá nechat. I Hovstad a Billing, kteří jsou tou dobou přítomni, mu vyjadřují podporu.

II. dějství
Stockmann jde za svým bratrem s tím, že je třeba sjednat nápravu. Naráží však na jeho tvrdý odpor. Dokonce doktora nařkne, že svoji snahou městu škodí.
Doktorova manželka zde vyslovuje zásadní myšlenku: "K čemu je ti, že máš pravdu, když nemáš moc?"

III. dějství
V tomto dějství se Stockmann pokouší společně s novináři Lidového posla Billingem a Hovstadem rozjet kampaň. Jeho bratr však vyložením svých pragmatických argumentů zvrátí rovnováhu sil a získá noviny na svou stranu. Doktor zůstává sám proti všem. Postaví se za něj však jeho rodina - manželka a dospělá dcera.

IV. dějství
Stockmann uspořádá veřejné shromáždění, kde chce přednést své znepokojující poznatky. Na shromáždění však přijde i přednosta s lidmi z Lidového posla a zmanipulují účastníky, aby na místo přednášky žádali moderovanou diskusi. Tu pak přednosta a moderátor - jeho příznivec - naprosto ovládnou. Stockmann není téměř puštěn ke slovu.
Když se mu to konečně podaří, začne mluvit o něčem jiném, než původně zamýšlel. Mluví o hlouposti veřejných činitelů a o tom, že "největším nepřítelem svobody a pravdy je drtivá většina" (jedná se o zásadní názorový obrat, před tím považoval podporu drtivé většiny za důležitou) - protože hloupí lidé vždy a všude převažují. Doktor mluví poměrně dlouho a nakonec je shromážděním prohlášen nepřítelem lidu.

V. dějství
Stockmannovi se přes noc stali nepřáteli lidu a v domě již dopoledne mají hromadu kamení, jež jim tam lidé naházeli.
Stockmann se chystá emigrovat. Chvíli poté dostane i výpověď z lázní. Po různých úvahách se Stockmann nakonec rozhodl neemigrovat, ale založit školu, kde hodlá děti vychovávat na základě myšlének pravdy a svobody.
Nakonec také vysloví zásadní myšlénku celého díla:

"Věc se totiž má tak, abyste věděli, že ten nejsilnější člověk na světě je ten, co stojí nejvíc sám."

CITÁT Z KNIHY:

Dr. STOCKMANN: Většina nemá nikdy právo na své straně, říkám já. Tohle patří k takovým těm společenským lžím, proti nimž se svobodný, myslící člověk musí bouřit. Kdo utváří většinu obyvatel, a to v každé zemi? Lidé chytří, nebo lidé hloupí? Shodneme se asi na tom, že hloupých je všude na celém světě děsivá naprostá většina. A to přece krucihergot nemůže být správné, aby hloupí vládli chytrým! (Hluk a křik) Jistě, jistě - klidně mě můžetě překřičet, ale nemůžete mi oponovat. Většina má moc - bohužel; ale právo nemá. Právo mám já a těch pár ostatních; jednotlivci! Právo má vždycky menšina.

ZÁVĚR:

Hra kritizuje měšťáckou morálku a ukazuje příklad stádního jednání, tolik typickou pro naší civilizaci. Občané města dají přednost pověstnému "zlatému praseti" v podobě prosperity a bohatství města před pravdou a morálními hodnotami. Hlavní postava prochází vnitřní proměnou, podobně jako Nora v domečku pro panenky a zjišťuje, že drtivá většina, kterou v úvodu považoval pomalu za nejdůležitější věc na světě, je tvořena lidmi hloupými, což je, jak si můžeme všimnout, pravda. A jako každý hlasatel nepříjemné pravdy je pokryteckou společností nenáviděn a pranýřován.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 09.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Henrik Ibsen - Nepřítel liduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­