ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ibsen Henrik (*20.03.1828 - †23.05.1906)

   
­­­­

Nora (2)

Domov loutek (též Nora, Domeček pro panenky).
Nora byla mladá, hezká žena a neustále veselá a usměvavá. Za muže si vzala advokáta Helmera. Sama bídu nepoznala, ale přesto se snažila pomoci druhým. Ani si neuvědomovala, že svou řečí o šťastném manželství a zdravých dětech způsobí bolest a rozpaky své přítelkyni z dětství. Ta, oproti Noře, měla v životě smůlu. Od Nory bylo velmi hezké, že opatřila peníze pro svého muže, když byl na smrt nemocný, aby se mohl odjet léčit do lázní. Manželovi však řekla, že jim peníze zapůjčil její otec. Když se jí přítelkyně zeptala, jak k penězům přišla, Nora neodpověděla upřímně. Zalhala, že si vydělává vyšíváním. Ve skutečnosti si je půjčila na falešnou směnku jménem svého zemřelého otce. Svého manžela a děti měla ráda, a proto jsem byla překvapena, když Nora od rodiny odešla. Jakoby se z této mladé, dětinské dívky, jež ještě nevěděla nic o trápení a neštěstí, přes noc stala dospělá, vážná a rozumná žena.
Helmer byl již starší, silnější a pohodlný pán. Neustále měl něco na práci, tak se zdálo, že jsou mu peníze milejší než děti a žena. Připadalo mi, že si s Norou jen hraje, jako s malou holčičkou. Rozhodnutí své ženy bral na lehkou váhu. Jestliže se mu jednalo o peníze a postavení ve společnosti, dovedl být zlý a neúprosný. Neuvědomoval si, že peníze nejsou vše. Svou přízeň u Nory ztratil tím, že když bylo Noře nejhůře, vyčítal jí malou starostlivost a péči o děti, ačkoli si sám na děti nevzpomněl.
Přítel této rodiny byl starý, nemocný, ale hodný a přátelský pan doktor Rank. Den co den navštěvoval Noru a manžela. Věděl, že mu zbývá do konce života málo dní. Noru miloval a také se jí se svými city přiznal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 05.06.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Henrik Ibsen - Nora (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­