ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baudelaire Charles (*09.04.1821 - †31.08.1867)

­­­­

Květy zla

Sbírku tvoří 6 částí: Spleen a ideál, Pařížské obrazy, Víno, Květy zla, Vzpoura a Smrt. V básních je zcela obnaženo srdce člověka, rozpolceného mezi hrůzou před životem a extází z jeho krásy, člověka, který je nepřítelem každé prostřednosti a všednosti, se zálibou ve výstřední obraznosti.

Sbírku básní sepsal "prokletý básník" Charles Baudelaire, známý svými výstřelky (vodil například po pařížském bulváru kraba na vodítku), a vložil do ní velkou dávku symbolismu a tabuizovaných témat, což pro něj jakožto dekadenta bylo typické.

V básních můžeme objevit pro tehdejší společnost nepřípustná a nevhodná témata, jako jsou například smrt, alkoholismus, prostituce, drogy, znechucení životem a společností, mystiku, provokaci nebo hledání krásy v ošklivosti (zde bych se odvolala na známou báseň Mršina). Jak už jsem naznačila, sbírka tehdejší společnost naprosto šokovala - Baudelaire byl kvůli ní postaven před soud a byl nucen pro nemravnost šest básní vyřadit.

Básně ve sbírce (jejich počet se v jednotlivých vydáních liší; vydání z roku 1857 obsahuje sto básní, vydání z roku 1861 má sto dvacet šest básní, vydání z roku 1868 má o čtrnáct básní více, tj. sto čtyřicet básní) jsou rozděleny do šesti částí, sbírka má i úvod a epilog.

První část se nazývá Spleen a ideál, ve kterém je vylíčen kontrast mezi touhou po ideálu a nemožností jej dosáhnout, což vyvolává pocity melancholie. Z této části mě nejvíce zaujala báseň Zdechlina (někdy též překládáno jako Mršina nebo Mrcha), která vypráví o autorovi a o jeho milé, kteří se za jednoho letního rána vydají na procházku. Během ní narazí na mršinu, jíž básník navzdory její hnilobě a hnusu obdivuje a přirovnává ji ke své milé, která podle jeho slov skončí stejně jako mrtvola. Nakonec ale dodává, že i když jeho kráska bude rozežrána od červů hnít v hrobě, on si uchová její krásu navždy ve vzpomínkách.
Následující Pařížské obrazy obsahují sociální motivy, útěk do vnějšího velkoměstského světa, zatímco část třetí - Víno - uniká do sfér umělého ráje alkoholového opojení. Čtvrtá, titulní část Květy zla přináší negativní energii, například v podobě básně Proměny upírovy, která vypráví o prohlédnutí básníka překrásnou ženou, která, ač se na první pohled zdá nádherná a přitažlivá, se promění v ztělesnění hnusu.
Další část, nazvaná Revolta nebo také Vzpoura, překypuje výsměchem a vzdorem. Z této části bych vyzdvihla báseň Litanie k Satanovi, kde autor žádá o smilování pána pekel (refrén "Měj soucit, Satane, s mou nekonečnou bídou."), vyzdvihuje jeho dobré skutky, jeho moc a také jeho snahu pomoci lidem.
Závěrečná část Smrt již dle svého názvu obsahuje motivy konce a zániku, které jsou zde však vyobrazeny jako nová naděje, šance na počátek něčeho lepšího.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 24.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čas je hráč, Čas je hráč (2)
-Květy zla, Květy zla (2)
-Květy zla (rozbor), Květy zla (rozbor) (2)
-Rusovlasé žebračce (Květy zla)
-Zdechlina (interpretace básně)
-Zdechlina (Květy zla), Zdechlina (Květy zla) (2)
-Zdechlina (Květy zla) (rozbor)
Čítanka-Albatros (Květy zla)
-Blázen a Venuše (Malé básně v próze)
-Cesta na Kytheru (Květy zla)
-Cikáni na cestách (Květy zla)
-Cizinec (Malé básně v próze)
-Co jenom povíš dnes (Květy zla)
-Člověk a moře (Květy zla)
-Davy (Malé básně v próze)
-Divá žena a můj miláček (Malé básně v próze)
-Dvojitá komnata (Malé básně v próze)
-Exotický parfum (Květy zla)
-Harmonie večera (Květy zla)
-Hymna na Krásu (Květy zla)
-Každý svou chiméru (Malé básně v próze)
-Klenoty (Květy zla)
-Krása (Květy zla)
-Majáky (Květy zla)
-Maska (Květy zla)
-Miluji vzpomínku (Květy zla)
-Minulý život (Květy zla)
-Mlhy a deště (Květy zla)
-Mrcha (Květy zla)
-Mršina (Květy zla)
-Nehodný mnich (Květy zla)
-Nemocná můza (Květy zla)
-Nepřítel (Květy zla)
-O jedné hodině zrána (Malé básně v próze)
-Obryně (Květy zla)
-Opíjejte se! (Malé básně v próze), Opíjejte se! (Malé básně v próze) (2)
-Osud (Květy zla)
-Ó, já tě zbožňuji (Květy zla)
-Pes a flakon (Malé básně v próze)
-Posedlost (Květy zla)
-Proměny upírovy (Květy zla)
-Rusovlasé žebračce (Květy zla)
-Sed non satiata (Květy zla)
-Špatný sklenář (Malé básně v próze)
-Ty, ženo nečistá (Květy zla)
-Umělcovo confiteor (Malé básně v próze)
-V těch šatech vlnivých (Květy zla)
-Vlasy (Květy zla)
-Vtipkář (Malé básně v próze)
-Vzlétání (Květy zla)
-Vztahy (Květy zla)
-Záhuba (Květy zla)
-Zdechlina (Květy zla)
-Zoufání stařeny (Malé básně v próze)
-Žehnání (Květy zla)
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Baudelaire - Květy zlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­