ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Woodová Barbara (*20.04.1947)

­­­­

Volání minulosti (2)

Krásná a odvážná dívka Leyla pátrá po své minulosti. Po narození žije v Pemberton Hurst v Anglii s celou rodinou Pembertonů. V pěti letech, po smrti otce a bratra, odjíždí s matkou do Londýna. Leylin vztah k ní nebyl příliš vřelý, celé dny na sebe promluvily jen pár slov. Po její smrti se Leyla vydává hledat svou minulost. V matčiných pozůstalých věcech objeví dopis od její tety Sylvie a na základě tohoto dopisu ve vydává do Pemberton Hurst. Její příchod do rodinného sídla pozůstalá rodina (sestřenice Marta, bratranec Colin a Theodor, strýc Henry a teta Anna, babička Abigail a služebná Gertruda) nepřijme příliš nadšeně. Jde vidět, že o ni nestojí a něco před ní tají.
Díky Colinovi a Theodorovi se dovídá, že Leylin otec Robert a bratr Thomas nezemřeli na choleru, jak si Leyla myslela. Její otec trpěl ukrutnými bolestmi hlavy, které přerůstaly v záchvaty šílenství. Zrovna tak jednoho dne otec vzal svého syna Thomase na procházku do blízkého lesíku a tam ho chytl jeden z jeho záchvatů. Zabil syna a pak sebe. V tom okamžiku nebyli v lesíku jediní. Byla tam i pětiletá Leyla schovaná za keři. Dovídá se také, že rodina Pembertonů trpí dědičným šílenstvím, které se napřed projevuje silnými bolestmi hlavy a následkem toho člověk umře. Leyla nevěří, že její otec je vrahem a své zážitky napíše svému snoubenci Edvardovi a prosí ho, aby za ní přijel. Dopis dá služce, aby jej poslala poštou, jenže někdo ho spálil dřív, než mohl být odeslán.
Když si Leyla prohlíží dům, objeví Sylviin deník a začte se do něj. Najednou si uvědomí, že písmo není totožné s písmem v dopise její matce a v době poslání toho dopisu byla Sylvie již mrtvá. Všichni Leylu přemlouvají, aby se vrátila zpět do Londýna a zapomněla na Hurst. Ona i přesto zůstává. Často chodí na procházky po okolí, aby se jí vybavily ztracené vzpomínky. Od doby příjezdu ji začíná velmi často bolet hlava. Myslí si, že je to rozrušením posledních dnů.
Jednou objeví na svém stolku knihu od známého doktora, ve které popisuje nemoc Pembertonů. Po jejím přečtením se rozhodne, že zůstane navždy v rodinném sídle a že se nikdy nevdá, aby "kletbu" nepředala dál. Uvěří také, že její otec je vrahem a přestane se zaobírat minulostí. Její strýček Henry umírá na vysoké horečky a bolesti hlavy a protože nezanechal závěť, dědictví připadá Colinovi dle závěti sira Johna Pembertona. V den pohřbu svého strýce zajde Leyla za rodinným doktorem Youngem, aby si s ním promluvila o nemoci rodiny. Také jemu ukazuje knihu od Thomase Willise, ve které našla jednu zvláštnost. Doktor porovná Leylinu knihu se svou úplně stejnou knihou a zjistí, že stránka o tumoru se neshoduje se stránkou v doktorově knize. Stránka byla zřejmě přidělána dodatečně a tím se prokáže, že dědičná nemoc je pouhý výmysl. Doktor potom udělá rozbor Henryho krve a dojde na to, že v krvi se vyskytuje nejen morfium, kterým Henry ztlumoval bolest, ale také výtažek z náprstníku, který je určen k léčení srdečního onemocnění a při velkém množství způsobuje bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha, křeče a může také způsobit smrt. Přesně tyto příznaky měl strýček Henry, někdo ho otrávil.
Leyla si uvědomí, že ji rozbolí hlava pokaždé, když se něčeho napije. Proto odebere vzorek svého ranního čaje a zanese ho k doktoru Youngovi. Doktor odhalí, že v čaji je stejný jed jako v Henryho krvi. Leyla poté začne být mnohem opatrnější.
Ten večer ji Colin zavede do věže, aby si s ní mohl v klidu promluvit. Svěří se jí, že v lesíku, kdy údajně její otec zavraždil Thomase, byl také. Když přiběhl k obětem, slyšel odtud utíkat vraha, ale nespatřil ho. Celé roky žil s pocitem, že někdo z rodiny je vrah. Příjezd Leyly znamenal pro něj spásu. Doufal, že si jeho sestřenice vzpomene a konečně usvědčí vraha. Dále jí prozradí, že není z rodu Pembertonů a potom jí vyzná lásku. Domnívají se, že vrahem je nejspíše Theodor, kvůli majetku. Na další den se Leyla znovu vydává do lesíka, aby se opět pokusila vzpomenout. Vtom ji však někdo zezadu chytne za krk a chce ji zabít.
V poslední chvíli zasáhne Colin, který šel tajně za ní. Ukáže se, že Leylu chce zabít babička Abigail a ta je také pachatelkou i ostatních činů.
Fámu o rodinné kletbě vymyslel bratr babiččina manžela sira Johna, šílenec Michael. Chtěl se zmocnit rodinného majetku, a proto plánoval otrávit svou matku a bratra, ale John jeho úmysl odhalil. Michael proto Johna a matku zabil. Aby unikl trestu, prohlásil, že jejich smrt způsobila dědičná mozková nemoc. Abigail historce uvěřila a později zabila svého syna Roberta i vnuka Thomase, aby se "kletba" nešířila dál. Chtěla se zbavit i Leyly, ale ta utekla s matkou do Londýna. Proto po letech dívce napsala dopis Sylviiným jménem, aby ji přilákala do rodinného sídla. Chtěla, aby Leyla zde zůstala a nikdy se neprovdala. Abigail chtěla zabít i svého druhého syna Richarda, ale manžel jí řekl, že historka o nádoru je vymyšlená. Ona však nevěřila a zabila svého muže, syna Richarda i s jeho manželkou. Chtěla tak "odstranit" všechny členy, kteří by trpěli dědičnou nemocí. Všechen majetek měl získat Colin, protože nebyl z rodiny Pembertonů a mohl se oženit a mít děti, a tak by zůstal rod zachován. Abigail zničila Henryho závěť, aby majetek připadl Colinovi. Její plán na vyvraždění rodiny jí naštěstí nevyšel. Po tomto přiznání Abigail zemře. Až do smrti však věřila, že příběh o tumoru je pravdivý.
Marta odejde do Londýna, kde si otevře modistický salón. Theodor rozšíří rodinnou firmu v Manchesteru a Leyla s Colinem a jejich synem Robertem žijí v Pemeberton Hurst.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čutynka, 10.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Woodová - Volání minulosti (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­