ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Woodová Barbara (*20.04.1947)

­­­­

Lékařka Samantha (2)


MÍSTO A DOBA DĚJE:

1. část - rok 1860 - Anglie-Londýn
2. část - rok 1878 - New York
3. část - rok 1881 - New York
4. část - rok 1886 - San Francisko
5. část - rok 1895 - San Francisko

DĚJ:

Část první
Příběh začíná v Londýně, kde se za pomoci porodní báby chystá Felicity Hargraveová porodit své třetí dítě. Přestože porod neprobíhá dobře, zakáže její manžel Samuel Hargrave, náboženský fanatik, aby k ní přišel lékař. Devítiletý syn James přesto přivedl doktora a rozzuřený otec chlapce uhodil tak silně, že James následkem toho částečně ohluchl.
Samuel nakonec svolil, aby lékař Felicity pomohl, ale zakázal mu použití chloroformu, protože je to "návnada ďáblova". Doktor ale musel uspávadlo použít, protože jinak by zemřela jak Felicity, tak její dítě. Dne 4. května roku 1860 se narodila malá holčička, kterou pojmenovali po otci Samantha. Její matka bohužel při porodu vykrvácela a zemřela.
Samuel byl smrtí své manželky zdrcený a považoval ji za boží potrestání svých hříchů. O Samanthu se vůbec nezajímal a na důkaz pokání se vrhl usilovně na potírání nemravnosti, alkoholismu, hazardních her a tělesné žádosti...
O děvčátko se starala hospodyně, která péči o ně dost odbývala. Samantha následkem toho vůbec nekomunikovala. Často ji nechávala sedět na schodech přede dveřmi domu. V ulici St. Agnes Crescent, kde dům stál, se Samantha seznámila s dětmi chudiny a ty ji okamžitě přijaly mezi sebe. Prožívala s nimi různá dobrodružství a jejím největším kamarádem se stal sirotek Freddy. Přestože se pohybovala na okraji společnosti, zachovala si čistou a nezkaženou duši.
Když jí byly čtyři roky, poprvé promluvila, to když chtěl Freddy zabít nemocnou kočku a Samantha mu v tom zabránila. V deseti letech si otec uvědomil, že má také dceru, a aby nezahálela, poslal ji sloužit do domu podivínského žida pana Isaiaha Hawksbilla. Ten se k ní nejprve choval odtažitě a nepříjemně, ale později se jí svěřil, že tragicky přišel o svou manželku a dceru. Samantha byla velice chytrá a vnímavá, a proto ji pan Hawksbill, bývalý lékárník a botanik, začal učit a vzdělávat.
Jednou byl Freddy těžce zraněn při nehodě a jeho ošetřování se ujal pan Isaiah se Samanthou. Když se chlapec uzdravil, odešel z města, aby si našel práci. Slíbil Samanthě, že se vrátí až bude bohatý a pak si ji vezme. Pan Isaiah později podlehl zánětu slepého střeva a Samantha tak ztratila hned dva lidi, kteří jí bylí blízcí.
Její bratr Matthew pracoval jako úředník a rutinní styl života ho ubíjel. Jednou se při londýnské slavnosti opil a na protest hodil do ohně otcovu bibli. Samuel chtěl posvátnou knihu zachránit a přitom utrpěl těžké popáleniny. Sice se díky péči Samanthy uzdravil, ale žil už jen ve svém vlastním světě. Syna se zřekl a ten utekl z domova.
Po smrti otce začala Samantha dle jeho poslední vůle studovat na Playellově akademii pro dívky v Kentu. Tam se na ni sice zprvu dívali skrz prsty, ale nakonec si ji všichni oblíbili. Když správcová akademie paní Steptoeová upadla na schodech a potratila, pomáhala Samantha doktorce Elizabeth Blackwellové s jejím ošetřováním. Počínala si velmi zručně, a tak jí lékařka dala svou navštívenku a řekla, že kdyby se také chtěla věnovat medicíně, má ji kontaktovat.
Samantha doktorku Elizabeth v Londýně několikrát navštívila a staly se z nich přítelkyně. Dívka se rozhodla, že se také stane lékařkou. Ještě během studia akademie ji zastihla další tragická událost. Její starší bratr James, který vystudoval medicínu, se dal na alkohol a hazardní hry a nakonec byl odsouzen k trestu smrti za vraždu...
Paní Steptoeová si Samanthu oblíbila a chtěla, aby po ní převzala funkci správcové. Když byla Samantha mimo akademii, přijel za ní Freddy, ale správcová nechtěla, aby si ji odvedl, a proto mu řekla, že Samantha už na akademii není a ona nezná její adresu. Samantha už pak Freddyho nikdy v životě neviděla.

Část druhá
Dívka měla vyšší cíle, než bylo pohodlné místo správcové, a tak na radu doktorky Blackwellové odjela sama do New Yorku. Tam kontaktovala Emily Blackwellovou, ředitelku lékařské fakulty pro ženy a sestru Elizabeth. Ke studiu medicíny měla být přijata až za šest měsíců a do té doby musela absolvovat praxi u lékaře.
Žádala o místo v mnoha lékařských ordinacích, ale žádný doktor ji nechtěl přijmout. Jednou se naskytla u nehody, při které byl těžce zraněn cyklista. Samantha mu přímo na ulici poskytla první pomoc a když pak postiženého ošetřoval lékař Joshua Masefield, asistovala mu při operaci. Joshua byl její šikovností a duchapřítomností nadšen a překvapilo ho, že dívka nemá lékařské vzdělání. Přijal ji jako svou asistentku a Samantha se také občas starala o jeho manželku Estelle nemocnou leukémií.
Časem se Samantha rozhodla, že vystuduje lékařskou fakultu pro muže. Absolventky medicíny ze školy doktorky Blackwellové totiž byly nespravedlivě vnímány jako neplnohodnotné lékařky. Joshua ji v jejím nápadu podpořil.
Samantha si poslala přihlášky na téměř všechny univerzity, ale nikde ji nevzali, ačkoliv měla vynikající doporučení. Až díky hlasování studentů byla přijata na Lucernskou lékařskou fakultu. Děkan Henry James dával najevo svou nelibost nad tím, že zde studuje a snažil se jí studium všelijak ztížit. Dokonce jí zakázal přístup do pitevny. Ani studenti - muži - ji mezi sebe nechtěli přijmout. Ale nakonec ji začali akceptovat. Díky své neústupnosti a schopnostem si vymohla i vstup na pitevnu.
V Lucerne ji nechtěli ani ubytovat. Útočiště našla až v domě milé a předsudky nezatížené ženy Hannah Malloneové. S tou se okamžitě spřátelila.
Když přijela o Vánocích k Joshuovi, kde bydlela, musela ho doprovodit na slavnostní ples u Astorových. Joshua se potřeboval ukázat ve společnosti, ale protože jeho žena Estelle byla vážně nemocná, předstíral, že jeho manželkou je Samantha. Ta se na plese seznámila s pohledným a sympatickým lékařem Markem Rawlinsem.
Joshuovi nebylo dobře, a tak odešli domů brzy. Samantha zjistila, že Joshua je závislý na morfiu. Protože byl mezi nimi něžný cit, přihodilo se, že se ten večer spolu milovali. Druhý den jí ale Joshua napsal, že jejich vztah musí ukončit, protože jako drogově závislý člověk by jí byl jen na obtíž a stál by v cestě její kariéře. Zklamaná Samantha se tedy vrátila do Lucerne, kde po dvou letech dokončila studia jako třetí nejlepší z ročníku.
Vdaná Hannah otěhotněla se svým milencem a protože Samantha váhala s provedením potratu, utopila se ze zoufalství v jezeře...
Slavnostní promoce se zúčastnil i Mark Rawlins a předal Samanthě dopis od Joshuy, který zemřel na selhání srdce... Samantha byla z jeho smrti velice smutná, ale musela žít dál...

Část třetí
Potřebovala získat dvouletou stáž v nemocnici, ale nikde ji nechtěli vzít. Proto napsala dopis jen pod svými iniciály, k němu přiložila svá výborná doporučení a okamžitě ji přijali do nemocnice St. Brigid. Když se ale doktor Prince dozvěděl, že přijal ženu, chtěl ji hned vystrnadit. Samantha ale všechny pokusy o svůj vyhazov přestála. Když jí doktor Prince zakázal vstup na operační sál, nakoupila si odborné publikace a učila se chirurgii samostudiem a pokusnými "operacemi" polštáře.
Jednou přivezli do nemocnice ženu, která si chtěla způsobit potrat. Samantha ji za pomoci Marka Rawlinse (který v nemocnici také pracoval) úspěšně operovala a zachránila jí život. Na základě tohoto zákroku s ní začal spolupracovat doktor London Fremont na otevření nového gynekologického oddělení.
Samantha s Markem se do sebe zamilovali a intimně sblížili, ale Mark už měl bohužel přítelkyni Janelle. Po čase musel odjet na kongres do Londýna a Samantha zůstala v nemocnici sama.
Janelle měla mladší sestru Leticii, která působila naivně a nezkušeně, ale ve skutečnosti byla velmi vášnivá a měla mnoho milenců. Její erotické hrátky nezůstaly bez následků a ona mimoděložně otěhotněla. V té době se na tuto komplikaci umíralo. Samantha ji ale i přes odpor rodiny otevřela, operovala a zachránila jí život. Bohužel ji tato odvaha stála místo v nemocnici, protože porušila přání pacientovy rodiny neoperovat.
Rodina Leticie by na ni určitě podala trestní oznámení, kdyby se nestala nešťastná událost. Parník Excalibur, na kterém se Mark plavil domů, se potopil a všichni cestující zahynuli. Janelle tušila, že Samantha byla víc než jen Markova dobrá kamarádka, ale jeho tragická smrt je sblížila.
Aby Samantha zapomněla na bolest, kterou prožila, odjela do San Franciska, kde si otevřela soukromou praxi. Věděla, že čeká Markovo dítě!

Část čtvrtá
Její dcerka Clair (pojmenovaná po Markově matce) bohužel zemřela na záškrt. Samantha si později adoptovala osiřelou holčičku Jennifer, která byla hluchoněmá.
Jednou k ní do ordinace přišla bohatá žena jménem Hilary Gantová. Ta trpěla vážnou a nepříjemnou gynekologickou nemocí, kterou ostatní lékaři neuměli uzdravit. Samantha však ovládala operaci, kterou se toto onemocnění dalo vyléčit, a tak Hilary chirurgickým zákrokem pomohla. Když se žena po zákroku zotavila, staly se z nich přítelkyně.
Samantha byla v San Francisku velmi úspěšná a časem nestíhala ošetřovat všechny pacienty. Proto Hilary navrhla, aby si otevřela vlastní nemocnici. Zdálo se, že je to šílený nápad, ale nakonec se obě ženy se zápalem pustily do jeho realizace.
Chtěly vytvořit charitativní nemocnici, ve které by pacienti neplatili za lékařkou péči. Proto musely sehnat velké množství finančních prostředků a darů. Koupily bývalý veřejný dům a vytvořily z něj nemocnici. Občas sice nevěřily, že nápad dotáhnou do úspěšného konce, ale nakonec se vše podařilo a pacienti se jen hrnuli. Samantha teď měla práce až nad hlavu, ale byla šťastná. Našla pro Jennifer učitele jménem Adam Wolf, který dívku naučil znakovou řeč a později i číst.
Jednoho dne za Samanthou přišla pacientka jménem Lilian Rawlinsová, která nemohla otěhotnět. Jejím manželem byl lékař Mark Rawlins. Po potopení parníku ho totiž (společně s několika dalšími pasažéry) zachránila rybářská loď.
Samantha, která už se se smrtí své lásky smířila, teď byla zmatená a nevěděla, co má dělat. Později se s Markem setkala a zjistila, že ho stále miluje. Nechtěla ale ublížit jeho ženě. Aby si byli nablízku, přijala ho do nemocnice, kde v laboratoři zkoumal vznik rakoviny. Později se s ním Lilian rozvedla, protože stále nemohla otěhotnět a nebyla se svým časově velmi vytíženým manželem šťastná. A tak se vztah Marka a Samanthy mohl znovu obnovit...

Část pátá
Samanthina přítelkyně Hilary si vypěstovala závislost na prostředku proti depresím. Přípravek obsahoval velké množství alkoholu a opia, aniž by na etiketě bylo uvedeno jeho složení. V té době byly lékárny plné zázračných elixírů a medikamentů, které slibovaly vyléčení všech zdravotních problémů, včetně rakoviny. Ve skutečnosti tyto přípravky obsahovaly jen alkohol či opium a měly pacientovi způsobit jen dobrou náladu.
Samantha s Markem se za pomoci šéfredaktora časopisu a detektiva pustili do boje proti největšímu výrobci "elixírů". I když měli několik důkazů o škodlivosti přípravků, soud nakonec prohráli. Přesto získali morální vítězství a podporu tisku.
Jennifer se provdala za Adama a narodil se jim chlapec jménem Richard.
Samantha čekala miminko s Markem. Byla velmi šťastná a rozhodla se, že svůj další život zasvětí boji proti výrobcům škodlivých léků a potravin!

HLAVNÍ POSTAVY:

Samantha Hargraveová - hlavní postava knihy, která projde neuvěřitelným vývojem. Z tiché a zakřiknuté holčičky se stane úspěšná, sebevědomá, samostatná, krásná a okouzlující žena. Přesto si zachová čistou a nezkaženou duši, jsou jí cizí intriky a podrazy. Dokáže jít za svým snem a dotáhnout ho až do konce.
Chce zasvětit svůj život pomoci lidem a tomu je ochotná obětovat téměř všechno.
Je to také velmi citlivá, vnímavá a senzitivní osoba, která k životu potřebuje lásku.
Mark Rawlins - inteligentní, atraktivní a čestný muž, velice schopný lékař.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Každý, kdo nějakým způsobem vyčnívá, nebo je prostě trochu "jiný" to má v životě o mnoho těžší. Nejdůležitější je se nevzdat, snažit se co nejlépe překonat všechny překážky a jít za svým snem...
Autorka nás zavádí do doby, kdy byly ženy určené jen k rození dětí, péči o rodinu a manžela. Bylo téměř nemožné, aby se staly lékařkami. Samantha to ale přes všechny nástrahy dokázala a stala se ve své profesi velice úspěšnou.
Barbara Wood rovněž poukazuje na dobu, kdy lékárny byly plné "zázračných prostředků", které léčily všechno, ale ve skutečnosti nemocným spíše škodily. Bohužel podobné "zázraky" se dají koupit i dnes, takže toto téma je podle mě stále aktuální.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha "Lékařka Samantha" je nádherný příběh o ženě, která i přes všemožné překážky, nesouhlas společnosti a tragické události, které prožívá, jde za svým snem a nehodlá se jen tak vzdát. Nakonec najde štěstí v lásce i úspěch v práci a stane se vzorem pro ostatní. O tom sní v duchu snad každý člověk...
I když je román dost rozsáhlý, přečetl jsem ho za tři dny. Autorka věrohodně vylíčila tehdejší konzervativní společnost, náboženské fanatiky i postavení ženy. Kniha čtenáře naprosto vtáhne do děje. Začal jsem ji číst navečer a nemohl jsem se od stránek odtrhnout, skončil jsem v půl jedné...
Na knihách Barbary Wood je krásné, že její příběhy jsou reálné. Při psaní "Lékařky Samanthy" se inspirovala skutečnými osudy lékařek 19. století, i když si samozřejmě něco přidala a přikrášlila. Hrozně mě zaujaly popisy lékařských úkonů a léčebných postupů, perfektně dotváří atmosféru příběhu.
"Lékařku Samanthu" doporučuji každému, kdo má rád silné příběhy, určitě ho tento román zaujme!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 14.08.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Woodová - Lékařka Samantha (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)