ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Woodová Barbara (*20.04.1947)

­­­­

Dokonalá Harmonie


MÍSTO A DOBA DĚJE:

Singapur, rok 1908 a 1924
San Francisko v letech 1924-1925; 1927-1928; 1936; 1942 a 1957-1958
Palm Springs, Kalifornie pravděpodobně v roce 1995

DĚJ:

Kniha "Dokonalá harmonie" vypráví o osudech čtyř generací žen jedné rodiny.
Mei-Ling (neboli Krásná Inteligence) pocházela ze vznešené rodiny. Narodila se v Šanghaji ke konci 19. století v krásném domě v ulici Peacock-Lane. Otec jí umožnil vzdělání, a tak se věnovala medicíně. Pomáhala ženám při porodech a také prováděla holčičkám z bohatých rodin rituální obvazování nohou.
Hadačka jí předpověděla, že potká mladého Američana, který jí změní život. O pár dní později přepadli na ulici násilnící mladého cizince a Mei-Ling ho zachránila před smrtí. Začala ho léčit, ale mladík utrpěl ztrátu paměti a nepamatoval si ani své jméno.
Oba se do sebe zamilovali a sblížili sen. Cizinec dívce navlékl svůj prsten s iniciálami RB a považovali to za své zasnoubení.
Když se muži vrátila paměť, musel neprodleně odjet domů do San Franciska. Zanechal své lásce dopis s podpisem "Richard" a ujistil ji, že se k ní vrátí. Mei-Ling tedy zůstala sama. Protože byla těhotná a nechtěla uvrhnout svou rodinu do hanby, dala se prohlásit za mrtvou.
Holčičku, která se jí narodila, pojmenovala Dokonalá Harmonie. Richard se už nikdy nevrátil, ale Mei-Ling ho nepřestala milovat.
Společně s dcerou vyráběly léčivé prostředky z bylin a prodávaly je. Mei-Ling kromě toho uzdravovala nemocné.
Když bylo Harmonii šestnáct let, chtěla ji matka poslat do Ameriky, aby tam našla otce. Sehnala pro ni falešné doklady, na kterých bylo napsáno, že jejím otcem je Američan. Proto byla považována za Američanku a mohla vstoupit do USA.
Richard založil Mei-Ling před svým odjezdem účet v bance a vložil na něj značnou sumu peněz. Mei-Ling peníze vyměnila za smaragdy a dala je Harmonii na cestu do Ameriky.
Dívka se v San Francisku ubytovala v čínské čtvrti, protože jinde nebyli Číňané vítáni. Pronajala si hezký byt, pořídila si nějaké oblečení a vydala se hledat svého otce. Ukazovala ve zlatnictvích prsten s iniciálami. V jednom obchodě ho poznali, ale považovali ji za zlodějku. Utekla pryč, ale aspoň se dozvěděla, že její otec se jmenuje Barclay. A navíc se zamilovala do mladého prodavače jménem Gideon, o kterém si myslela, že je její nevlastní bratr.
Později její byt vykradli zloději a vzali jí i smaragdy. Harmonie byla bez finančních prostředků, a tak se rozhodla využít svých znalostí získaných od matky a vyrábět léky. O její výrobky ale nebyl zájem. Lidé z čínské čtvrti si buď vyráběli vlastní, nebo si kupovali léčiva od firmy Červený drak. Léky od této firmy slibovaly vyléčit hned několik nemocí, zatímco přípravky od Harmonie léčily jen jeden zdravotní neduh.
Harmonie tedy vymýšlela, jak by své léky zdokonalila, aby uzdravovaly co nejvíce chorob. Přidávala k nim nové byliny a prováděla různé experimenty. Aby si ověřila, že jsou její postupy správné, testovala léky sama na sobě. Bohužel ani po vylepšeních o ně nebyl zájem.
Harmonie už byla téměř mrtvá hlady. Pak náhodou potkala Gideona, který ji hledal. Dozvěděla se od něj, že Richard zahynul při námořní tragédii, když se vracel ze Singapuru... Pověděla mu svůj příběh, ale pak utekla pryč, protože je v restauraci nechtěli obsloužit kvůli jejímu čínskému původu. Když už si myslela, že je úplně na dně, uslyšela hlas své matky a uvědomila si, že její léky musí být v hezkém balení, aby se dobře prodávaly.
Gideon odjel za prací do ciziny a nechal jí tisíc dolarů. Napsal jí, že není její bratr, protože jeho matka si Richarda Barcleyho vzala už jako vdova s dítětem.
Harmoniin soused pan Lee, malíř miniatur, jí vytvořil krásné "logo", které se tisklo na obaly, a léky konečně začaly mít úspěch.
Harmonie chtěla získat příjmení Barclayová, a tak navštívila Fionou Barclayovou, vdovu po Richardovi. Ta ale nechtěla její nárok uznat a navíc jí dívka musela dát prsten...
Harmonie postupně vybudovala malou dílnu na výrobu léků. Konkurence ale zapálila skladiště bylin, které bylo hned vedle. Navíc zjistila, že jedna z jejích osmi dělnic prozrazuje receptury Červenému Drakovi.
Když se znovu setkala s Gideonem, požádal ji o ruku. Harmonie si nebyla jistá, zda má souhlasit, bála se reakce společnosti. Ale nakonec souhlasila a s Gideonem se pomilovala.
Když opět odjel do zahraničí, pozvala ji jeho matka na oběd do klubu. Tam se k ní ale personál zachoval ošklivě a ani ostatní dámy nebyly z její přítomnosti nadšené. Harmonie si uvědomila, že takhle žít nechce. Když se Gideon vrátil domů z cest, přivezl jí smlouvu na dodávku léků pro důlní společnost. Harmonie se právě vdávala za svého souseda pana Lee. Už dva měsíce totiž čekala Gideonovo dítě. Narodila se jí holčička Iris, která ale byla mentálně postižená.
Zklamaný Gideon se tedy oženil se svou kamarádkou Olivií a narodil se jim syn Adrian. Ten si později vzal dívku jménem Margo, dceru jedné Oliviiny přítelkyně.
Harmonie chtěla koupit továrnu v Daly City, ale přeplatil ji Červené Drak. To ji velice rozzlobilo a ve vzteku pronesla na adresu této firmy ošklivou větu. Drak ji oplátkou zažaloval za urážku na cti.
Její obhajoby se ujal advokát pan Winterborn. V soudním sporu se řešilo i to, že Červený Drak ukradl některé Harmoniiny receptury. Zdálo se, že Harmonie prohraje a přijde o všechno, ale pan Lee před porotou vypil elixír na potenci od Červeného draka a následkem toho zemřel. Dokázal tak, že přípravky od této firmy jsou nebezpečné a zdraví škodlivé.
Majitel Červeného Draka se zastřelil a jeho syn pan Sung později přešel pracovat k Harmonii.
Harmonie se vrátila do San Franciska. Šla znovu požádat Fionu o Richardovo příjmení. Vážně nemocná Fiona se seznámila s Iris, ale pak obě poslala pryč.
Když zemřela, odkázala Harmonii a její dceři celý dům i s vybavením. Sestra Richarda byla totiž stejně mentálně postižená jako Iris, a tak Fiona konečně uvěřila, že Harmonie je Richardova dcera!
Olivie těžce nesla, že Harmonie zdědila dům a několik let jí psala výhružné dopisy.
Iris dospěla a byla velmi krásná. Ráda se toulala a jednou, když ji v noci nehlídali, utekla sama ven. Za nějaký čas se zjistilo, že čeká dítě.
Harmonie se chystala odjet s ní na Havaj, aby uchránila její pověst. Chtěla prohlásit, že se tam Iris vdala a její manžel tragicky zahynul.
Olivie zjistila, že Harmonie přijela do USA s falešnými doklady a chtěla, aby jí dala dům, který zdědila. Gideon se rozhodl se svou ženou rozvést a odjel s Harmonií a Iris na Havaj. Po několika měsících se vrátili s Irisinou dcerkou jménem Charlotta.
Když byla Iris v roce 1958 znovu těhotná, dala Harmonie jejího chlapce Desmonda Margo, která nemohla přijít do jiného stavu.

Osmatřicetiletá Charlotta Lee je výkonnou ředitelkou rodinné biotechnologické firmy "Harmonie", která vyrábí přírodní bylinné přípravky podle receptů Charlottiny babičky Harmonie. Babička ale před časem tragicky zemřela, když v zahraničí pátrala po vzácné léčivé rostlině a Charlotta se tak stala většinovým vlastníkem společnosti.
Firma je velice úspěšná, vyváží své výrobky do celého světa a má milionové tržby. Navíc se zde připravuje lék proti rakovině, který by mohl pomoci mnoha lidem.
Pak ale po požití tří různých léčiv z "Harmonie" zemřou tři ženy a úřad pro kontrolu léčiv v čele s agentem Valeriem Knightem zastavuje výrobu.
Vyjde najevo, že jed byl do přípravků přidán ještě dříve, než opustily výrobní linku. Charlotta si uvědomuje, že pachatelem je někdo, komu důvěřuje. Navíc jí začnou chodit anonymní e-mailové zprávy, ve kterých ji pisatel žádá, aby do dvanácti hodin vydala prohlášení, že léčiva z "Harmonie" jsou vyráběna neekologicky a za použití surovin z ohrožených druhů zvířat a rostlin. Jinak totiž zemřou další nevinní lidé.
Charlottu navíc málem zabijí padající garážová vrata, která někdo úmyslně poškodil...
Kromě ní je ve vedení společnosti Adrian Barclay se svou ženou Margo a adoptivním synem Desmondem. Charlotta si uvědomuje, že Desmondovo chování k ní se zhruba před rokem změnilo, ale netuší proč. Kdo z nich by měl zájem firmu zničit?
Jako zázrakem jí přijede na pomoc její bývalý přítel Jonathan Sutherland, počítačový expert. Za pomoci počítače společně pátrají ve výrobních protokolech a také po změnách ve firemní síti. Musí ale postupovat rychleji, než se k síti dostanou federální agenti.
Anonym Charlottu vyděsil videem, které jí poslal. V něm Charlottina hospodyně Yolanda vypila jakýsi nápoj a pak se skácela mrtvá k zemi. Charlotta zburcovala záchrannou službu, ale ukázalo se, že video byl podvrh, hospodyně byla bohudík v pořádku.
Později přišlo další video. V něm byl zachycen dům Charlottiny nejlepší kamarádky Naomi. A Naomi se právě vracela domů. Charlotta jí ihned zatelefonovala, aby ji varovala, ale v té chvíli došlo v domě k výbuchu. V domě byl totiž puštěný plyn a rozbuška připojená k telefonu způsobila výbuch a požár. Naštěstí se Naomi nic nestalo.
Jonathan z protokolů zjistil, že do léčiv byl přidán efedrin. Nakonec odhalil, že receptury pozměnil jeden z pracovníků ve výrobě jménem Rusty Brown. V jeho skříňce byly nalezeny důkazy, které potvrdily, že změnil receptury a umístil bombu v Naomině domě.
Ve farmaceutické firmě, kde dříve pracoval, byl podezřelý z nedovolené manipulace s výrobou, ale jeho vina se tehdy neprokázala. Charlotta proto nechápala, kdo ho mohl přijmout, když všichni zaměstnanci byli pečlivě prověřováni a museli být naprosto bezúhonní.
Případ byl tedy vyřešen. Charlotta s Jonathanem se do sebe opět zamilovali, ale Jonathan byl už ženatý a navíc musel neprodleně odjet za prací do Londýna.
Charlotta si chtěla uvařit čaj, ale hlas její mrtvé matky jí řekl, že je otrávený... Navíc přišel další e-mail od anonyma. A tak Charlotta vyrazila v autě zběsile za Jonathanem, aby ho přivedla zpátky.
Před lety pustili ochránci zvířat z laboratoří v Chalk Hillu pokusná zvířata. Ta ale nebyla schopná ve volné přírodě přežít. Jedno ze zvířat - pes - mělo na hlavě připevněné elektrody a každý pohyb mu způsoboval nesnesitelné bolesti. Charlotta, která byla svědkem této akce, ho musela ubít kamenem, aby ušetřila jeho trápení. Natočila ji přitom televizní reportérka a sestříhala vše tak, že Charlotta z případu vyšla jako agresivní sadistka. Tato reportérka byla první obětí léků "Harmonie". Druhá žena, která zemřela, byla manželka vědce, se kterým Charlotta údajně měla milostnou aférku. Jonathan zjistil, že třetí obětí byla prezidentkou spolku ochránců zvířat "Požehnání zvířatům". Právě těch, kteří pustili pokusná zvířata z klecí. Bylo jasné, že Charlotta teď bude první podezřelá.
Jonathan proto připojil svůj počítač k firemnímu komunikačnímu obvodu a chystal se s Charlottou odjet pryč.
Ještě před tím Charlotta našla ve firemním muzeu babiččin deník a dopisy, které dostávala od Olivie. Pak chtěla Jonathana varovat před výbušninou, kterou někdo umístil do místnosti s centrálním počítačem. Ale kdosi ji chytil, omámil a přivázal k výrobní lince. Neznámý linku uvedl do provozu a Charlotta si už myslela, že ji paže robotu zabijí. V poslední chvíli se ale linka zastavila. Jonathan naštěstí bombu zneškodnil a společně s Charlie utekli před agentem Knightem, který ji chtěl dát zatknout.
Ubytovali se ve srubu za městem a čekali, kdy se skutečný pachatel připojí do počítačové sítě "Harmonie".
Z babiččina deníku Charlotta zjistila, že jejím otcem je Gideon Barclay a ona že je nevlastní sestrou Desmonda.
Došlo jí, že Desmond se asi dozvěděl pravdu o svém původu a dělal si nárok na firmu.
Pak se anonym připojil k počítačové síti a Jonathan zjistil jeho jméno. Byl jím Desmond!
Vrátili se do firmy a v jeho kanceláři našli ukrytý počítač a modem. A když obnovili smazané soubory, našli e-maily, které posílal Charlottě.
Vypravili se tedy do jeho vily. Desmond se ke svým činům přiznal, ale držel je v šachu. Pokud Charlotta nesvolá tiskovou konferenci, zveřejní na internetu pozměněnou recepturu léku proti rakovině a tak zabije tisíce lidí.
Požadoval, aby firmu převedla na něj a on ji mohl prodat konkurenční společnosti...
Nečekaně se však ve vile objevil Valerius Knight a celá rodina Barclaových a Desmond byl zatčen.
A pak do místnosti vstoupila Dokonalá Harmonie.
Měla sice nehodu, ale zachránila se. Využila toho a předstírala svou smrt, aby viděla, co se stane s její firmou. Nevěřila totiž Desmondovi a její obavy se potvrdily.
Přiznala Charlottě, že ve skutečnosti je její matka. Na Havaji totiž otěhotněla s Gideonem a narodila se jí holčička jménem Charlotta. Gideon si ji pro sebe pojmenoval "Tajná Radost". Protože Irisino dítě při porodu zemřelo a Harmonie se bála skandálu, rozhodla se předstírat, že Charlotta je dcerou Iris. Iris pak porodila ještě Desmonda, ale nakonec skončila v ústavu pro mentálně postižené, kde i zemřela.
Příběh končí šťastně. Jonathan totiž zjistil, že jeho žena Adéla je mu nevěrná a proto zůstal se svou láskou Charlottou.

HLAVNÍ POSTAVY:

Mei-Ling - moudrá a inteligentní žena, která se velmi statečně dokázala postavit na vlastní nohy. Své lásce je věrná po celý život. Nadevše miluje svou dceru Harmonii a chce pro ni to nejlepší.
Dokonalá Harmonie - velice krásná dívka, která se nevzdává! Vždy, když ji život srazí k zemi, dokáže vstát a pokračovat v cestě za svým snem.
I v pokročilém věku je velmi aktivní a činorodá, ale dost lpí na tradicích a starých postupech. Miluje svou dceru Charlottu, ale téměř celý život musí skrývat, že je ve skutečnosti její matka.
Charlota (Charlie) Lee - velice atraktivní, inteligentní a úspěšná žena. Svůj život obětuje výhradně rodinné firmě a snaží se vyhýbat lásce.
Opravdově milovala pouze Jonathana, ale kvůli nedorozumění se rozešli. Když se s ním znovu setkává, vzpírá se citu, ale lásce se nakonec neubrání.
Jonathan Sutherland - inteligentní, rozhodný a energický muž, počítačový odborník. Se svou ženou Adélou se oženil spíš ze soucitu, ve skutečnosti stále miluje Charlottu.
Desmond Barclay - celý život trpěl tím, že byl adoptovaný. Jeho rodiče Adrian a Margo se k němu sice chovali hezky, dali mu téměř všechno, co chtěl, ale nevědomky mu stále připomínali, že není jejich. To na jeho duši zanechalo nesmazatelné stopy.
Když se dozvídá, že je příbuzným Dokonalé Harmonie, chce "po právu" získat svůj podíl na firmě a to jakýmkoli způsobem. Jedná chladnokrevně a bezohledně.
Margo Barclayová - nevlastní matka Desmonda. I ve svém věku je to velice atraktivní, svůdná a žádoucí žena. Svou přílišnou vyzývavostí ale maskuje to, že má odpor k sexu. Její otec ji totiž v dětství prodával jiným mužům a Margo toto trauma nikdy nepřekonala.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Cesta za štěstím je trnitá, ale když se budeme hodně snažit a nevzdáme se, dosáhneme vysněného cíle...
Autorka čtenáře velmi zasvěceně seznamuje s čínskou kulturou, přírodní medicínou, učením "feng shuei", ale také se světem moderních informačních technologií.
Mimo jiné ukazuje také na rasismus, který v Americe panoval.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Kniha "Dokonalá Harmonie" se mi velice líbila. Je v ní všechno, co má ve správném románu být. Dramatický děj, napětí, tajemství, láska... Příběh je poměrně dlouhý, ale přečetl jsem ho asi za tři dny.
Jen závěr mi přišel trochu přehnaný a nereálný, ale jinak můžu tuto knihu jen doporučit. Naprosto skvělé byly popisy čínských zvyků, tradic a medicíny, dozvěděl jsem se spoustu nových věcí...
Vůbec by mi nevadilo, kdyby se děj odehrával jen v minulosti - osudy Mei-Ling a Dokonalé Harmonie mi přišly zajímavější než příběh Charlotty ze současnosti, ale bez něj by knize možná něco chybělo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 16.08.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Woodová - Dokonalá HarmonieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­