ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Woodová Barbara (*20.04.1947)

   
­­­­

Lékařka Samantha

Název knihy je někdy překládán i jako "Doktorka Samantha".
Překlad: Petra Štěchová
Nakladatelství: Slovenský spisovatel
Rok vydání: 1997

DĚJ:

Samantha Hargraveová se narodila v roce 1860 do rodiny velice asketického a přísného duchovního. Její matka během porodu zemřela a otec se na ni odmítal jen podívat, natož se o ni nějak starat. Její dva starší batři, James a Matthew, začali chodit do školy, ale ona ve svých čtyřech letech ještě nepromluvila ani slovo. Po čase si jí otec všiml a začal ji nábožensky vzdělávat. Když jí bylo deset, zaměstnal ji jako děvečku u souseda, ze kterého měli všichni strach, Isaiaha Hawksbilla. Po nějaké době se s ním více spřátelila a zjistila, že je to botanik a lékárník a pomáhala mu se zařazováním bylinek a také se všechno učila. Jednou během oslav spáchal Matthew sebevraždu a nedlouho poté zemřel otec na zápal plic. Bratr James mezitím odešel ze studií pracovat do nemocnice a ona odjela do školy pro dívky Playell, kde, když pomáhala při ošetřování správcové, zjistila, že se jednou chce stát lékařkou a pomáhat nemocným. Odjíždí do New Yorku, protože zde má větší naději, že se jí sen povede. Během jedné nehody potká doktora Masefielda, u kterého nastoupí na praxi a po nekonečných patáliích se jí opravdu podaří dostat na medicínu v Lucernu. Ubytuje se u manželů Malloneových a s Hannah jsou brzo velké kamarádky. Je to ale také její jediná kamarádka, protože se zde nepochopitelně setkává s odporem hlavně od žen. Po nechtěném těhotenství Hannah spáchala sebevraždu – utopila se. Po náročném studiu na medicíně Samantha promuje, a konečně ji přichází podpořit i ženy z města. Na promoci se seznámí s kolegou Masefielda, Markem Rowlingem, se kterým má později také dceru Clair (bohužel zemřela při infekci). Pak se Mark při jedné plavbě ztrácí, a nikdo neví, kde je mu konec.
Při jedné pochůzce si Samantha přisvojuje hluchoněmou Jenny a začne se o ni starat.
Po 13 letech se Samantha opět setkává s Markem. Bohužel se již stihl oženit. Ale žena ho nakonec opustila a vrátila se domů, když viděla, že Mark miluje někoho jiného.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronique, 19.05.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Barbara Woodová - Lékařka SamanthaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­