ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zamarovský Vojtěch (*05.10.1919 - †26.07.2006)

­­­­
Vojtěch Zamarovský byl slovenským spisovatelem, historikem a překladatelem.
Narodil se 5. října 1919 v Trenčíně. Navštěvoval tamější gymnázium a po maturitě odešel na studia Vysoké školy obchodní do Prahy. Později přešel na právnickou školu do Bratislavy. Po studiích pracoval ve Slovenské národní bance, poté na Úřadu předsedy vlády v Praze. Z politického důvodu musel odstoupit a přešel do Státního nakladatelství krásné literatury, zde začal překládat texty z angličtiny, francouzštiny, latiny a němčiny. Později už pouze překládal a psal vlastní díla.
Proslavil se pracemi z oboru literatury faktu, kde se soustředil hlavně na antickou mytologii a starověké dějiny, které chtěl zpopularizovat: Za tajemstvím říše Chetitů (1961), Objevení Tróje (1962), Na počátku byl Sumer (1966), Dějiny psané Římem (1971), Vzkříšení Olympie (1978), Za sedmi divy světa (1960), Gilgameš (1975), aj.
Důraz ve svých dílech kladl spíše na estetickou stránku než poznání, takže i nezáživná fakta se v jeho podání stala zajímavou historií. Spolupracoval i s televizí STV na dokumentárním seriálu Velké civilizace starověku.
Napsal 14 knih česky i slovensky, jež byly přeloženy do mnoha jazyků.
Zemřel po dvou měsících v kómatu 26. července 2006 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 10.12.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Vojtěch ZamarovskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­