ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zamarovský Vojtěch (*05.10.1919 - †26.07.2006)

­­­­

Aeneas

- podle Vergiliovy Aeneidy

Aeneas prchá s manželkou Kreuseou, synem Julem a otcem Anchísem z hořící Tróje. Vyplul ještě s ostatními Trójany na moře, kde bloudí 7 let, potom přistanou v Kartágu, kde vládne královna Didó. Vypravují jí jejich příběh: Vypravuje o lsti na Trójany(dřevěný kůň), pak zajali Řeka, který jim pověděl, že ostatní odpluli. Potom Řekové vpadli do Tróji a ničí ji, ve snu se Aeneovi zjevil Hektor, který ho varoval. Aeneis brání město, v bitvě umírá Prianův (král) syn. Aeneas si myslí, že za všechno může Helena a chce ji zabít. Zjevila se mu Venuše a ta mu řekla, že Helena za to nemůže, že to chtěli bohové. Potom vzal domácí bůžky, syna, otce a manželku a utíkali z města. Zjistil, že se manželka někde ztratila, a tak schoval otce, syna a Penáty(domácí bůžky) a vydal se ji hledat. Zjevil se mu její stín, který mu prorokoval, že přijde do nové země a stane se králem. Potom pluli po moři, až dorazili do Thrákije. Když Aeneas trhal snítky, zjevili se mu mrtví a ti ho poslali ze země pryč. Potom připlul na ostrov Délos, kde se zeptal Apolona, kde je jeho zem. Ten mu pověděl že tam, odkud pochází jeho rod. Anchís (jeho otec) mu řekl že na Krétě. Pluli ke Krétě, zde postavili město, ale mor je ničil. Ve snu se Aeneovi zjevili Penáti, kteří mu řekli, že je z Itálie. Dalšího dne vypluli tedy k Itálii, ale ztratili se v bouři, nakonec přistáli na Strofáckých ostrovech, kde se setkali s Harpiemi, které jim předpovídaly obrovský hlad. Aenea uklidnila Helenosova předpověď, že doplují do Itálie. Poplují kolem ostrova nynfy Kirke, kolem Skyly a Chrybdy. Město prý založí tam, kde bude ležet prasnice se selátky. Propluli kolem osrova nynfy Kirke až do Drepánského přístavu, kde umírá Aeneův otec. Konec vypravování. Didó se zamilovala do Aenea, svěřila se s tím sestře Aně, která jí poradila, ať si ho vezme. Bohové k Aeneovi poslali Herma, aby mu předpověděl osud. Aeneas chce odplout, když se to dozvěděla Didó, probodla se. Potom plul tam, kde se Tiber vlévá do moře. Připravil jídlo, snědl i pšeničné placky (sloužily jako stoly). Zůstává v Latinu, kde mu král Latimus nabídl ruku své dcery Lavinie. Aeneis se utkal s Turmusem a zabil ho. Aeneas se stal králem. Na místě určeném věštbou postavil město.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Áňa, 12.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Zamarovský - AeneasMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­