ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zamarovský Vojtěch (*05.10.1919 - †26.07.2006)

   
­­­­

Na počátku byl Sumer

Kniha spadá do literatury faktu a zabývá se historií, kulturou a vším, co nějak souvisí s nejstarší civilizací na světě - se Sumery. Nicméně já bych knihu asi zařadil jako populárně-naučnou, zejména díky jednoduchosti a čtivosti jazyka, kterým je napsána.

Autor knihu rozdělil do tří částí: po krátkém úvodu začne objevováním Mezopotámie a následně i samotných Sumerů. První část popisuje a vysvětluje práci velké spousty zprvu cestovatelů a dobrodruhů, později už badatelů a archeologů a nakonec seriózních vědeckých odborníků, kteří zde z celého světa přijížděli, aby se co nejvíc dozvěděli o této zemi mezi řekami Eufrat a Tigris, koneckonců, vždyť je to přece bájný kus světa, tolik popisovaný v samotné Bibli. A konečně v první části také zjistíme, jak byl vyřešen problém s pramenem, který nám toho nakonec řekl mnohem víc než jen vykopávky - jsou to klínopisné texty.
Druhá část se rovněž zabývá archeologií a badatelskou činností, čemužto se v podstatě věnuje celá kniha, ale druhá polovina již popisuje, rozpracovává a vysvětluje historii Sumerů. A nejen pouhý výčet dějepisných událostí jako jsou období dynastií, válek, rozkvětu, úpadku atd., ale i spoustu jiných, všednějších oblastí sumerského světa - jeho právo, zemědělství, školství, matematiku a třeba i jeho sklony a zájmy.
Třetí část se věnuje tomu, co člověka upoutá na první pohled nejvíc - kultura. Autor zde píše o velkém množství památek, které nám Sumerové i po těch 3700 letech, co jejich národ už neexistuje, zanechali. Jsou to zejména sochy a také nádherné ozdoby a šperky, z nichž mnohé by se daly nosit klidně i dnes - tak dokonalé opravdu jsou.
A konečně, pokud je řeč o kultuře, pochopitelně nesmí být opomenuta literatura, vždyť ta sumerská je nejstarší na světě a přesto už znala nejen všechny dnešní druhy administrativního písemnictví, ale dokonce i taková díla jako jsou básně nebo dokonce mnohastránkové (mnohatabulkové :oD) eposy.

Na závěr bych rád podotkl, že tato Zamarovského kniha - jako jakákoliv jiná jím napsaná - je velmi dobře kompozičně složená, díky čemuž má čtenář u četby nejen chronologický přehled, ale i orientaci o čemkoli v knize zmíněném. Zamarovský je skutečně skvělým spisovatelem a znalcem a je velká škoda, že roku 2006 zemřel. Řekl bych, že druhého takového mezi českými a slovenskými spisovateli není a asi ani dlouho nebude.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Trzaskalik, 01.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Zamarovský - Na počátku byl SumerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­