ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zamarovský Vojtěch (*05.10.1919 - †26.07.2006)

­­­­

Chaos (Bohové a hrdinové antických bájí)

Chaos - (2. pád Chaosu) - podle řeckých mýtů počátek a pramen všeho na světě.

Řekové si ho povětšině představovali jako nekonečný vesmírný prostor nebo jako změť prvků beztvárné prahmoty v bezmezné temnotě a zosobnili si ho v božskou bytost. Z Chaosu povstala nejdřív věčná tma Erebos a temná noc Nyx; z Ereba a Nykty vzniklo pak věčné světlo Aithér a světlý den Hémerá. Pak se zrodila nebe Úrana a moře Ponta; s Úranem měla pak dvanáct synů a dcer, obrovských Titánů. Úranos se po prvotním Chaosu zmocnil vlády nad světem; později ji musel přenechat svému synu Kronovi, který se proti němu vzbouřil, a ten zas svému synu Diovi.

Chaosem tedy začíná řecký mytologický výklad vzniku světa a života. Poprvé nám jej takto podal v básni Zrození bohů boiótský rodák Hésiodos (asi v 8.-7. století př.n.l.); není však pochyb, že řecká lidová fantazie si jej vytvořila už dřív. Stál by za podrobný rozbor, všimněme si však alespoň jednoho: chaos jako změť prvků beztvárné prahmoty je jistě pozoruhodné východisko k materialistickému vysvětlení vzniku světa a života, k němuž má biblické "Na počátku bylo Slovo" rozhodně dále než Hésiodovo "Nejdřív ze všeho byl Chaos".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenísek, 26.10.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Vojtěch Zamarovský - Chaos (Bohové a hrdinové antických bájí)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­