ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Zamarovský Vojtěch (*05.10.1919 - †26.07.2006)

­­­­

Za tajemstvím říše Chetitů

Kniha se řadí do literatury faktu, ale já sám bych ji asi zařadil do žánru literatury populárně-naučné, zejména díky čtivosti a jednoduchosti jejího textu. Kniha se zabývá historií, kulturou a vším, co je nějak spjato s první velkou civilizací Malé Asie.
Autor knihu rozdělil do čtyř částí: První z nich se věnuje hlavně vůbec objevení Chetitů samotných. Popisuje nesnáze mnoha dobrodruhů, úředníků a vojáků, kteří se do těchto, v 19. století velmi nebezpečných oblastí odvážili. Přesto nedošlo k příliš velkým objevům, protože ten hlavní pramen poznání Chetitů - jejich písemné záznamy - nikdo neuměl přečíst.
Teď se na řadu dostává část druhá, detailně popisující a seznamující s životem, prací a odkazem Bedřicha Hrozného, obyčejného studenta z českého městečka, který se ale doslova jen díky své pracovitosti "vyšvihl" na jednu z největších postav světové orientalistiky všech dob. Co je však nejdůležitější (a proč je mu také v knize věnováno tolik prostoru): vyřešil největší problém chetitologie - rozluštil chetitský jazyk.
Třetí část knihy se věnuje hlavně archeologii Chetitů, a to nijak jinak než popisem první české archeologické expedice na Východ pod vedením nikoho jiného než Dr. Bedřicha Hrozného. Díky místy až komickému a legračnímu popisu překonávání problémů s místními obyvateli se mi tato část knihy zdá jako nejčtivější a nejzábavnější. Dojde k novým důležitým objevům, ale jak je známo "nový poznatek plodí nový problém", a tak se také dozvíme, jaké problémy 30. léta 20. století chetitologii přinesla, ale to ať si už každý přečte sám.
Čtvrtá část nás seznamuje s dějinami Chetitů, obdobími úpadku i rozkvětu, samotnému vzniku chetitského impéria a konečně také jeho bleskovému zničení, dodnes příliš neobjasněnému.
No a na závěr poslední, čtvrté části knihy se dozvíme spoustu o oblasti života, která nechybí dodnes žádnému národu na světě - kultuře. Ta chetitská je velmi svérázná, ale bohužel buď vůbec nezachovaná nebo ještě neobjevená. Přesto to, co víme, se v knize dočteme.
Na konec bych rád podotkl, že tato Zamarovského kniha, jako jakákoliv jiná jím napsaná, je velmi dobře kompozičně složená, díky čemuž má čtenář u četby nejen chronologický přehled, ale i orientaci o čemkoli v knize zmíněném. Zamarovský je skutečně skvělým spisovatelem a znalcem a je velká škoda, že roku 2006 zemřel. Řekl bych, že druhého takového mezi českými a slovenskými spisovateli není a asi ani dlouho nebude.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Trzaskalik, 01.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Zamarovský - Za tajemstvím říše Chetitů







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)