ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (3)

"Záhada dvojí existence nadaného lékaře, který pomocí chemické drogy odděluje dobrou a zlou stránku své osobnosti, autor zachycuje současně i jako nerovný souboj dobra a zla v lidském charakteru. Mistrovské dílo s psychologicky dráždivou, vzrušující atmosférou." (Nakladatel)

Dnes již klasické literární dílo s odlišným pohledem na pojmy dobro a zlo, než jak je vnímá okolní svět.

Novela považována za mistrovské dílo. Hlavní důraz je kladen na rozdvojenou osobnost, vystupující jako mírumilovný přátelský Doktor Jekyll a zároveň zlý, ošklivý a odporný pan Hyde, vtělení krutosti. Klasický boj dobra a zla dostává v tomto podání nové odstíny barev. Jednoduchý děj s nepříliš složitou zápletkou není ani akční podívanou, ani nervy drásajícím hororem, ale spíše náhledem do nitra každého z nás, kde denně svým způsobem bojuje dobro a zlo, které nosíme v sobě, jakožto lidé. Autor dal možnost volby hlavnímu hrdinovi a jeho vnitřní boj nakonec přeci jen vyhrál pocit nadvlády nad ním samotným prostřednictvím chemické látky, jež sám vyvinul.

Dílo nutí k zamyšlení nad podstatou lidské osobnosti. Dnes je považováno za klasiku žánru, jakýsi nevnucený základ pro psychologii jedince i společnosti jako celku.

Na jednu stranu by se čtenářům mohlo zdát, že by děj mohl být o něco více propracovanější, ale na druhou stranu se říká: v jednoduchosti je síla. A to platí i pro toto dílo. Krátký, leč výjimečný příběh, jediné prostředí, minimální počet pro děj klíčových osob. Je v něm určitá děsivá temnota a zdroj špatnosti, ale zároveň prostá genialita vyjádřená okouzlujícím způsobem autorovi vlastním.

Já osobně jsem od děje očekávala více. Trochu větší propracovanost prostředí, ve kterém se vše odehrává. Občas podrobnější popis místa i událostí a hlavně mnohem lépe rozehranou psychologickou hru rozdvojené osobnosti hlavního hrdiny. Ale ráda přiznávám, že pokud by to měl být detailně rozpracovaný psychologický román, musela by se úplně změnit struktura samotného příběhu a tím by toto dílo z devatenáctého století zaniklo.

Novela jenž upoutá, donutí k zamyšlení a vyvolá snahu pochopit základní rozdíly mezi dobrem a zlem v osobnosti jednotlivce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Isobel, 09.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­