ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (5)

Kniha Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (nakladatelství Sfinga 1995) obsahuje celkem tři příběhy - ten nejznámější, po němž kniha dostala svůj název - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda, dále pak Markheim a Kumpáni.

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda
Hlavní postava příběhu - doktor Henry Jekyll - je úspěšný, vzdělaný, ve městě známý, majetný a přátelský muž, o kterém nikdo jaktěživ neřekl zlé slovo. Žije spořádaným životem a zabývá se svými experimenty v chemické laboratoři. Nikdo však netuší, že pan doktor Jekyll není docela takový, jak se zdá. V jeho nitru totiž vznikají prapodivné hříšné choutky, tolik nepodobné jeho veřejné tváři. Jako vážená osoba si nemůže dovolit být odhalen, jak provádí něco nekalého, proto přemýšlí, jak by se v něm dalo oddělit dobro od zla. Složitými experimenty a pokusy se mu nakonec podaří namíchat lektvar - vypije ho, nějakou dobu se zmítá v ukrutných křečích a poté se mění. Stává se Hydem, svým mnohem horším já. Hyde je pouze čisté zlo, jsou to Henryho hříšné myšlenky. Vypadá odpudivě, je zakrslý a každého, kdo se na něj podívá, zaplaví mrazivá tíseň. Hyde začíná páchat strašné věci, stane se z něj hledaný vrah, známý jako Carew. Vraždí, znásilňuje, ničí... A vždycky zmizí - vrací se do podoby Jekylla, takže jej nikdo nikdy nevypátrá. Jekyllovi se však všechno začíná vymykat z rukou, postupně v něm Hyde začne převládat a jeho lektvary již přestávají působit. Všemu se snaží přijít na kloub Jekyllův přítel, právník doktor Utterson, jemuž přijde divné, že Jekyll svůj veškerý majetek odkazuje v závěti donedávna neznámému Hydovi. Jednou proto přijde na naléhání Jekyllova služebnictva do jeho sídla, násilím otevře dveře...ale pozdě, Hyde leží na zemi mrtvý, zoufale spáchal sebevraždu.
Vše se objasní až v dopisu Jekylla jinému příteli, doktoru Lanyonovi, kterému se Jekyll s celým tajemstvím svěří a před nímž se dokonce z Hyda promění v Jekylla.

"Zemře Hyde na opravišti? Nebo v poslední chvíli sebere odvahu a sám sebe sprovodí ze světa? Mně na tom vůbec nezáleží - tohle je moje skutečná hodina smrti, a co má následovat, to se mne už netýká. Proto teď odkládám pero, zapečetím svou zpověď, a tak ukončím život nešťastného Henryho Jekylla..."

Markheim
Druhá povídka pojednává opět o boji dobra a zla v sobě samém, což je téma zřejmě Stevensonovi blízké. Příběh vypráví o obchodníku Markheimovi, který přijde na Boží hod vánoční do krámku, kam obvykle chodívá prodávat strýčkovy starožitnosti. Dnes žádá dárek pro svoji milou k Vánocům. Nespokojen zrcátkem, které mu majitel obchodu nabízí, ho na místě zabíjí nožem. Pak ale začne přemýšlet co dál. Jak to udělat, aby nikdo nepřišel na to, že vrahem je on? Najednou se mu zjevuje zvláštní člověk, jenž je poslem Boha, ďábla či bůh ví čeho jiného. Zná již dlouho Markheimovu duši a muže si oblíbil... Proto mu radí, jak utéct nepozorován a přitom ještě zavražděného obrat o peníze. V Markheimovi se však probouzí jeho lepší já a nic nedbá rad toho nadpozemského rádce. Když se do domu vrací služebná zavražděného, přichází ji Markheim otevřít a s úsměvem praví: "Měla byste zavolat policii. Zabil jsem vašeho pána."

Kumpáni
Poslední povídka knihy vypráví příběh z ostrůvku Aros, kam se vydává hlavní hrdina za svým strýčkem Gordonem Darnawayem a jeho dcerou a svojí sestřenicí Mary, kterou si plánuje vzít. Také se sem vydává pátrat po lodi Espirito Santo, jež tu kdysi ztroskotala, tak jako mnoho jiných. Okolo tohoto ostrůvku totiž řádí obrovské vlny, přezdívané Kumpáni, které nemilosrdně zničí vše, co se do moře dostane.
Se strýčkem Gordonem je něco v nepořádku, začíná propadat šílenství. Je to způsobeno tím, že zabil nějakého člověka a pohřbil jej na odlehlém místě ostrova. Má výčitky svědomí, je posedlý poklady z vraků lodí, nosí si je do domu a považuje se za jednoho z vln - "Kumpánů". Nakonec zešílí úplně. Mezitím ztroskotá v moři další loď a zachrání se z ní pouze jeden černoch. Ten nakonec dožene strýčka až na smrt. Oba utonou v moři, tam, kde strýček pohřbil svojí oběť, jež zavinila jeho šílenství...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 28.05.2006

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­