ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Ostrov pokladů (5)

Slavný román o hledání pokladu, jenž na ostrově v Karibiku ukryl slavný pirát Flint. Příběh vypráví Jim Hawkins, který se jako dospívající chlapec zúčastnil výpravy za pokladem. Do hostince jeho matky se totiž nastěhoval bývalý Flintův kumpán Billy Bones, jenž měl mapu k pirátskému pokladu. Po jeho smrti se mapa dostane k Jimovi, který ji předá vlivným přátelům baronu Trelawneymu a dr. Liveseyovi. Ti zorganizují cestu za pokladem, do jejich posádky se však dostane několik bývalých Flintových pirátů v čele s jednonohým Johnem Silverem. Ten trpělivě čeká na příležitost, aby se sám zmocnil pokladu...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2013 (2. vydání v Knižním klubu). Z anglického originálu Treasure Island přeložil Aloys Skoumal. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 173. ISBN: 978-80-242-3850-0.

DĚJ:

Když se Jim Hawkins dozví, že v hostinci jeho matky zemřel starý bukanýr Bill Bones, věci se dají do pohybu, neboť již řečený Bill Bones kdysi dávno ukradl mapu Ostrova kostlivců, na kterém je schován poklad kapitána pirátů Flinta. Jim Hawkins mapu nalezne mezi spoustou dalších věcí Billa Bonese a dobrodružství může začít.

Jim donese mapu lékaři Liveseyovi a zemanu Trelawneyovi a vydají se na lodi Hispaniola na cestu za pokladem. Jim s nimi jede taky jako plavčík a stevard. Bohužel než odplují, Trelawney najme i přes varování kapitána Smolletta a Johna Silvera, jenž nemá jednu nohu a říkají mu Dlouhý. Kvůli radám Johna Silvera najmou i celou posádku, jež - jak se Jim brzy dozví - kdysi patřila kapitánu Flintovi. Ano, tomu kapitánovi, který ztratil pirátský poklad. Jim se zároveň dozví, že posádka společně s Johnem Silverem chce uspořádat vzpouru. Jim na to ještě stačí upozornit, ale už je pozdě, vzpoura vypukla. Na ostrově kostlivců propukne souboj. I když je stoupenců Dlouhého Johna více než přátel Jima Hawkinse, za chvíli jsou síly v rovnováze. Piráti nejsou moc inteligentní a začínají se vraždit mezi sebou. John Silver se je sice snaží usměrnit, ale nepodaří se mu to a piráti se stále mordují i mezi svými řadami, což dá Jimovi a jeho přátelům možnost vyhrát.

Na ostrově pak Jim Hawkins potká Bena Gunna, který trochu zešílel z toho, že ho na tom ostrově piráti vysadili před několika lety. Jimovi se podaří dostat z moci pirátů lodi Hispaniola a vrátit se zpět ke svým přátelům. Bohužel ho však zajme kapitán Silver. Naštěstí je John v dobré náladě a Jima ušetří. Ten se proto stane, i když nedobrovolně, účastníkem hledání pokladu. Jenže poklad už je dávno nalezený, a to nikým jiným než pomateným Benem Gunnem. A navíc na označeném místě na mapě na Jacka Silvera a jeho kumpány čekali Jimovi přátelé a Ben Gunn. Ti zajali Johna Silvera, vzali si poklad, vrátili se na Hispaniolu a zbylé piráty nechali na ostrově.

CHARAKTERISTIKA:

Jim - mladý, chytrý, hodný
Ben Gunn - pomatený, šílený
John Silver - inteligentní, zlý; pirát

MŮJ NÁZOR:

Tato kniha mě velmi bavila, mám ráda dobrodružné romány. Knížka je velmi dobře napsaná. Rychle mě vtáhla do děje, až jsem nemohla přestat číst. Rozhodně bych ji doporučila všem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamiiko, 05.06.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Ostrov pokladů (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­