ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Poklad na ostrově

Převyprávění klasického dobrodružného románu, jehož hlavní hrdina Jim Hawkins se s několika přáteli vydává hledat poklad obávaného piráta, kapitána Flinta.
Loď Hispaniola se vydává na dobrodružnou plavbu za pokladem. Účastníci výpravy čelí nejen nástrahám moře, ale i vzpouře nespolehlivé posádky, která touží po zlatě a je ochotna udělat cokoli, aby ho získala.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Toužimský & Moravec v Praze roku 2005. Podle románu R. L. Stevensona nakreslil Gustav Krum, slovem doprovodil Jaromír Kincl. Počet stran: 104. ISBN: 80-7264-075-5.

OBSAH:

V hostinci, jenž provozují rodiče hlavního hrdiny Jima Hawkinse, se ubytuje starý pirát. Sužuje hostinské i hosty, pak ale od svých pirátských kumpánů dostane "černou známku" a zemře na infarkt. Když Jim s maminkou pátrají v jeho věcech po dlužných penězích, Jim sebere i váček s cennostmi. Poté uniknou pirátům, kteří přišli pro mapu k ostrovu pokladů tím, že se skryjí za hospodou pod mostem. Ukazuje se, že mapu má Jim, neboť se nacházela v onom váčku, který si vzal.

Společně s doktorem Liveseyem a místním baronem se zúčastní plavby na ostrov jako poslíček a pomocník. Baron najme posádku, v jejímž čele stojí John Silver, jednonohý hostinský, který si dokáže získat sympatie všech, s nimiž se setká.
Když připlouvají k cíli, Jim schovaný v bečce od jablek náhodou vyslechne rozhovor, z nějž vyplyne, že John i mnoho ostatních členů posádky jsou piráti. Varuje doktora a barona.

Na ostrově Jim potká vysazence a bývalého piráta Bena Gunna, jenž už poklad našel a přenesl do své jeskyně. Mezi piráty vypukne vzpoura. Doktor, baron, jeho komorník, kapitán Smollett a jeden loajální člen posádky stihnou z Hispanioly zachránit část výbavy a opevnit se v pirátské chýši na ostrově. Absolvují několik ozbrojených potyček s piráty. Jim se vyplíží a podaří se mu ukradnout loď, na níž se opilí piráti navzájem téměř vyvraždili. Mezitím se však doktor se Silverem dohodli a poctivě přenechali chýši pirátům. Jim se do ní vrátí a upadne do zajetí.

Doktor Livesey jej přemlouvá, aby přes slib daný Silverovi uprchl, Jim však slovo dodrží. Musí se tedy účastnit výpravy pirátů za pokladem, který nenajdou, poněvadž už v jámě není. Aby oba nepřišli o život, zasáhnou doktorovi muži. Přestřelku vyhrávají.

I se Silverem, Gunnem a pokladem se nalodí na Hispaniolu a odplují. Silver s částí pokladu uprchne, když kotví na pobřeží Jižní Ameriky, ostatní se ve zdraví vrátí domů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Poklad na ostrověMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­