ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

   
­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (4)

Právník Mr. Utterson je dlouholetým přítelem doktora Jekylla, proto ho velmi překvapí, když si přečte Jekyllovu závěť - stojí v ní, že pokud doktor zmizí a do 3 měsíců se neobjeví, odkazuje své jmění svému příteli Edwardu Hydovi. Utterson je ještě zmatenější, když zjistí, kdo onen Hyde je - při pohledu na něj tuhne krev v žilách, jde z něj strach.
Hyde dokonce zabije muže! Doktor Jekyll je najednou bledý, nejistý, odmítá přijímat návštěvy a po jeho příteli není ani stopy. Během dvou měsíců se Jekyll chová jako za starých časů, zdá se být vše v pořádku.
Jenže onemocní třetí z přátel - doktor Lanyon. Při zmínce o Jekyllovi se mu začínají třást ruce, odmítá se o něm bavit. Lanyon předá Uttersonovi obálku, protože si je jist, že velmi brzy zemře. Obálka má být otevřena po jeho smrti a zdá se být klíčem k celé záhadě.
Lanyon opravdu zemře, Jekyll se zamkne ve své studovně, nepřijímá návštěvy a i jeho sluha Poole je vystrašený. Tvrdí, že jeho pán musí být po smrti a vrah je zamčený ve studovně, protože hlas zevnitř není hlas jeho pána! Poole se obrátí na Uttersona a rozhodnou se pro krajní řešení - vyrazí dveře studovny...a najdou mrtvého Edwarda Hyda. Marně hledají Jekyllovo tělo nebo jakoukoliv zmínku o něm.
K obálce od Lanyona přibývá další - Jekyllova. Právník je pozorně pročítá a najednou je mu vše jasné... Doktor Jekyll byl vážený a známý vědec, musel se proto i tak chovat, měl komplexy z nedostatečného dětství, toužil být někým jiným. Vyvinul látku, po které se jeho osobnost rozdvojuje na Jekylla - vědce a Edwarda Hyda - zosobněné zlo.
S experimentem je spokojen, ale naneštěstí se mu začíná vymykat z rukou - mění se na Hyda zčistajasna, bez požití drogy. Jeho dvě osobnosti se mezi sebou nenávidí a častěji nyní vítězí Hyde!
Jekyll se rozhodne se vším skoncovat, ale potřebuje Lanyonovu pomoc. Chudák doktor toto hrůzné objevení neunese. Jekyll je bezmocný - suroviny od dodavatele chemika jsou jiné, nevyhovují. Proto se zamyká ve studovně, aby Hyde už nemohl napáchat další zlo.
A ve chvíli, kdy Utterson s Poolem vyrážejí dveře studovny, vypije Edward Hyde jed a umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­