ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mahen Jiří (*12.12.1882 - †22.05.1939)

­­­­
Jiří Mahen 1910

Narodil se v rodině evangelického pekaře z Čáslavi jako jeden z třinácti potomků. Vlastním jménem Antonín Vančura. Ve svém životě používal hodně pseudonymů - například Zelená maska, Joe Smetana...

Brzy odešel do Prahy studovat češtinu a němčinu. Postupně se přidal ke skupině anarchistů a buřičů sdružených kolem časopisu Nový kult, který vydával S.K.Neumann. Školu nedokončil, odstěhoval se do Brna, kde se stal redaktorem Lidových novin.

Jiří Mahen psal povídky, básně, dramata, romány a filmové scénáře. Rád experimentoval s poetismem a surrealismem. Pro jeho nespoutanou fantazii ho nazývali českým Lautréamontem. Jeho tvorba nutí čtenáře k zamýšlení. Ve většině svých děl dospívá k otázkám smyslu života. Jeho hrdinové touží po svobodě a spravedlnosti. Ve svém díle se také potýká se skepsí.

Později se jeho životní stav zhoršuje. Na jaře roku 1939 začíná okupace a blížící se válka. V květnu se vrací ze zdravotní dovolené a znovu se pouští do práce. Častěji se však ozývá básníkovo nemocné srdce. Následujícího dne se sám zastřelí. Už neví kudy kam.

DÍLO:

Sbírky: Plamínek; Duha; Tiché srdce
Román: Nejlepší dobrodružství - ústřední postavou profesor středního věku, prožívá životní krizi související s hledáním smyslu a cíle života
Hra: Janošík - inspirovaná cestou na Slovensko a setkáním s tamní lidovou tradicí
Komedie: Ulička odvahy - anekdotická hříčka o mladých lidech

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danyss86, 07.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří MahenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­