ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mahen Jiří (*12.12.1882 - †22.05.1939)

­­­­

Nejlepší dobrodružství

  • román z roku 1929 (situovaný do Brna), ve kterém se autor přiblížil meziválečné avantgardě
  • hlavní postavou je zde profesor středního věku, jenž prožívá životní krizi a hledá smysl svého života

Román Nejlepší dobrodružství, čtenářsky vděčný pro svůj spádný děj, živost dialogů a zajímavost postav, ztroskotává na výběru příliš úzkého a výjimečného zlomku skutečnosti. Mahen jej napsal v době své dočasné skepse, kdy byl bez víry v kladný vývoj lidské společnosti. V důsledku toho i jeho hrdinové byli voleni tak, že neukazují žádnou perspektivu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1929. Počet stran: 336.

DĚJ:

Profesor Jan Gryga se přestěhoval do Brna na odpočinek. Hledá si byt a práci. V zapadlých hospůdkách na březích Svratky poznává život cihlářů a seznamuje se s neznámou černou dívkou, jež nepřívětivě stopuje jeho toulky okolím.

Tak poznal smutný životní román Lukáše Hertla, vynálezce, člověka všech zaměstnání a všech zemí, jenž se ve Vídni oženil s krásnou Viktorií. Avšak mladá paní onemocněla spavou chřipkou, jejíž následky jsou strašné - pozbyla všech rozumových schopností a stala se z ní ubohá troska.
Manželé se odstěhovali do vilky na brněnském Červeném kopci a Hertl provádí poslední marné pokusy vrátit nemocné zdraví strachem nebo leknutím.

Za těchto poměrů se s Hertlem seznamuje ona černá dívka - medička Matylda. Zná jej už dávno z fotografie, protože její matka byla přítelkyní rodiny nešťastné Viktorie. A již dávno ho energická Matylda rovněž miluje...
Vidí, jak marně ubíjí své nadání a rozlet opatrováním beznadějně choré ženy. S profesorem Grygou jej konečně přesvědčí, že jeho životní úkol je pokračování v práci.

Hertl odjíždí s Matyldou do ciziny na nové výboje a Gryga bude ošetřovat nemocnou.
Jeho láska je "rytířství k ženě, pomoc opuštěným, úcta k ženství, klid do budoucnosti, velká oddanost do nejmenší drobnosti...trpělivost bez konce a za to za vše podle lidského rčení nic, pranic!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 31.05.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Mahen - Nejlepší dobrodružstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­