ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mahen Jiří (*12.12.1882 - †22.05.1939)

­­­­

Mrtvé moře

  • hra o čtyřech jednáních
  • rozepsána již v roce 1907, dokončena roku 1914, ale knižně vyšla až v roce 1918

Děj divadelní hry Mrtvé moře, kterou lze označit za historické drama, se odehrává roku 1778 na Čáslavsku. Celá hra je prodchnuta náboženskou tematikou a tématem konfliktu jedince a společnosti, tedy typickou tematikou pro ranou tvorbu Jiřího Mahena.
Z ideového hlediska bylo drama Mrtvé moře chápáno jako velice zdařilé dílo a svým tématem vzpoury se nejvíce přibližovalo Mahenovu Janošíkovi nebo Jiráskovu Temnu. Toto téma bylo aktuální i v době premiéry hry v roce 1918 - reagovalo totiž na přeměnu české společnosti. Kritikové hodnotili kladně zejména nadčasovost hry a ztvárnění vnitřního boje hlavní postavy za pravdu. Nejčastější výtky se týkaly nedostatků ve výstavbě dramatu, zejména jeho vyvrcholení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Knapp v Praze roku 1918. Počet stran: 103.

DĚJ:

Píše se rok 1778. Na panství v čáslavském kraji přijde nový farář. Vrchní jej provází úrodnými lány, jež se za letního žáru a bezvětří podobají mrtvému moři. Seznamuje ho s tajným "luteránem", pracovitým sedlákem Havelkou, kterému nařizuje, aby uvítal novou duchovní vrchnost v kostele.

Havelka má dceru Marii, jež by se ráda provdala za Jíru Marka - jenže hoch o ni nestojí. Pozvala si proto na radu čarodějnici, která jí sdělí, že její lásce překáží vlastní otec. Marie by měla ráda zábavy, je jí doma smutno, avšak přísný otec vidí jen své hospodářství...

Evangelíci konají na Havelkově statku tajnou pobožnost a přemýšlejí poté o svém smutném osudu.
Havelka navrhuje, aby se hromadně přiznali k víře otců.
Pšenka radí poprosit prince Josefa o náboženskou svobodu.
Rušná výměna názorů ale dokazuje, jak množí už nábožensky zlhostejněli. Jde jim více o robotu než o víru, někteří upadali v náboženské blouznění.
Sám Havelka doznává, jak v něm hospodářské starosti potlačily náboženskou horlivost. A následek? Dcera věří čarodějům, syn krade v panském lese... A tak je potřeba si zachránit duši a být pevný v poznané pravdě.

Když vrchní přepadl jejich shromáždění a všichni na jeho nátlak odvolali "své bludy", jediný Havelka neodvolal a byl za to uvězněn.

Ani žalář nezměnil Havelkovo rozhodnutí. Vrací se z vězení, loučí se se sousedy i rodným statkem, jenž má do západu slunce opustit.

Ale nestane se tak - Havelka náhle s biblí v ruce klesá na půdě svého statku mrtev k zemi...

A jeho smrt způsobuje obrat. Otřásla uspaným svědomím, probudila odvahu. "Mrtvé moře" se pohnulo...
Vesničané zpívají českobratrskou píseň a přiznávají se statečně před bezradným vrchním ke své víře!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 05.06.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Mahen - Mrtvé mořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­