ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mahen Jiří (*12.12.1882 - †22.05.1939)

   
­­­­

Jánošík

  • nebo též Janošík
  • drama z roku 1910 (napsáno bylo ale již během letních prázdnin v roce 1909, a to za pouhé 3 týdny) o 5 jednáních, inspirované slovenskou lidovou pověstí

Historická tragédie o příběhu legendárního slovenského zbojníka, jež se stala i předlohou pro slavný film Martina Friče z roku 1935.
Děj se odehrává v letech 171-1713 v tehdejších Uhrách (na území dnešního Slovenska).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Osvěta v Praze roku 1952 (1. vydání tamtéž). Studii o Jánošíkovi napsal Jan Kopecký, režijní poznámky obstaral Antonín Dvořák. Počet stran: 116.

OBSAH:

Slovenský hrdina Jánošík studoval v Trnavě na kněze. Matka mu zemřela náhle a otce, jenž se ten den nedostavil do práce, usmrtila panská zvůle, a to když byl za tento přestupek zbit k smrti na příkaz syna liptovského zemana Šandora. Jánošík se tedy najednou stal sirotkem.

Sleduje panskou ničemnost a po dlouhém duševním boji se rozhodne zanechat studia a mstít utlačované.
S 12 hochy z hor trestá zpupnost šlechty, životy ale šetří.

Jánošík nicméně nepřetrhal všechny styky se svou rodnou vsí, kde má milenku Anku, jež se ale zalíbila i Šandorovi. Aby Šandorovi unikla, zasnoubí se raději s bohatým sedlákem Samkem. Jenže Šandor odstraní i Samka a ohrožuje Anku dál. V rozhodném okamžiku, kdy chtějí Anku odvléct, objeví se na scéně Jánošík s chlapci, a Šandor platí za své skutky životem.
Jánošík ale ztrácí Anku.

Její zasnoubení se Samkem mu způsobilo bolest, kterou přemáhá veselými pitkami a tancem. A ty se stanou jeho záhubou. Při jedné z nich je totiž zrazen, chycen a odsouzen k smrti.
Mohl sice dostat milost, pošle-li císaři 4 pluky chlapců-zbojníků, jenže to Jánošík odmítl.
Naposledy mu cikáni zahráli pod šibenicí a naposledy si ještě zatančil...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 02.06.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Mahen - JánošíkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­