ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goldoni Carlo (*25.02.1707 - †06.02.1793)

   
­­­­
Alessandro Longhi - Ritratto di Carlo Goldoni (c 1757) Ca Goldoni Venezia

Italský dramatik, básník a prozaik, z jeho tvorby se dochovalo 218 děl - libreta komických oper, tragédie, tragikomedie a melodramata, ale zejména komedie. Stal se zakladatelem novodobého italského divadla. Odvážil se jako první prolomit tradici "commedie dell'arte" tím, že zrušil masky, stereotypní kostýmy a vypořádal se i s improvizací situací a dialogů. Do té doby nebylo rozepsané libreto, ale jen námět hry a herci si domýšleli děj až na jevišti. Goldoni rozepsal role a vytvořil pevný scénář. Jeho hrdiny již nebyli stylizovaní harlekýni, ale normální lidé středních vrstev, které odpozoroval v rodných Benátkách. S jemnou ironií popisoval jejich starosti i radosti všedního dne a vady a problémy společnosti.

DÍLO:

Poprask na laguně (1762) - nejlepší Goldoniho komedie - o žárlivé milenecké dvojici v rybářském prostředí
Mirandolina
Náměstíčko
Hrubiáni - komedie zesměšňující despotické rodinné prostředí
Chytrá vdova - komedie z měšťanského prostředí
Jemnostpán markýz - komedie o šlechtici
Pán Todero Brumla - komedie o člověku, který není s ničím spokojen a je také všem protivný
Sluha dvou pánů - proslavené výkonem M. Donutila

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 28.12.2004

­­­­

Diskuse k životopisu
Carlo GoldoniMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­