ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goldoni Carlo (*25.02.1707 - †06.02.1793)

­­­­

Sluha dvou pánů (5)

Dnes již klasická komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů, v níž její autor završil principy commedie dell'arte, patří ke klenotům světového repertoáru. Veselý příběh s milostnou zápletkou ironicky vyvrací rčení, že "nelze sloužit dvěma pánům najednou".

Pan Pantalone má dceru Klárku, kterou kdysi přislíbil Federigu Rasponimu. Ten však zemřel, a tak si Klárka může vzít svého milovaného Silvia. V den zásnub ale Federigo přijíždí do Benátek a o Klárku se opět uchází. Nikdo netuší, že je za něj převlečená jeho sestra Beatrice, která se vydala hledat svého milence Florinda. Ten totiž musel uprchnout, protože je obviněn z vraždy Federiga.

Pan Pantalone je nucen zrušit slib, který dal Silviovi a jeho otci a Kárku chce dát Federigovi. Oba milenci jsou nešťastní a Silvio se chce mstít.

Zatímco Beatrice je s panem Pantalonem, její sluha Truffaldino potkává Florinda. Ten jej žádá, aby mu pomohl s kufrem. Pak si ho chce najmout jako sluhu a Truffaldino s vidinou dvojího výdělku souhlasí.

Beatrice a Florindo jsou ubytováni ve stejném hostinci, takže stále hrozí nebezpečí, že se potkají. Truffaldino to řeší tak, že shání-li se někdo po jeho pánovi, posílá toho, koho vidí dřív.

Když Beatrice vidí, jak se Klárka trápí, svěří jí, kdo opravdu je a proč to dělá. Klárka jí slíbí, že udrží její tajemství, což samozřejmě dopálí Silvia a Klárky se zříká.

Truffaldino měl oběma pánům vybalit věci, které nakonec nedopatřením pomíchal. Florindo najde ve svém kabátě svou fotku, jíž daroval Beatrici. Truffaldino tvrdí, že majitel fotky umřel a že on si ji nechal na památku a schoval ji do oné kapsy. Zoufalý Florindo utíká pryč.

Beatrice zase nalezne své dopisy pro Florinda a i jí Truffaldino tvrdí to, co tvrdil Florindovi. Beatrice se v samém zoufalství prozradí, že je žena. Klárčin otec tedy okamžitě oznámí Silviovi, že je Klárka volná.

Beatrice a Florindo chtějí spáchat sebevraždu, v poslední chvíli se však zahlédnou a padnou si do náruče. Shánějí své sluhy, kteří jim napovídali o smrti jejich drahých. Truffaldino promlouvá s každým pánem sám a vše svádí na sluhu Azzora, který slouží u druhého pána a protože je to jeho dobrý přítel, chce převzít odpovědnost na sebe.

Truffaldino také žádá Florinda, zda by mu nedomluvil sňatek se služkou pana Pantalona, Smeraldinou. Jenže Smeraldina žádá Klárku, aby jí domluvila sňatek se sluhou slečny Beatrice, a tak Truffaldino nakonec přece jen musí s pravdou ven, aby si svou Smeraldinu mohl vzít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lag, 30.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­