ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goldoni Carlo (*25.02.1707 - †06.02.1793)

­­­­

Sluha dvou pánů (7)

O tom že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná, obtížná a vyžaduje od sluhy mnohou obratnost a mazanost, napsal Carlo Goldoni roku 1745 rozkošnou komedii, které vévodí Truffaldino.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Trufaldino - chytrý a mazaný; moudrý blázen; chce víc vydělávat, proto přijme hned dva pány najednou, jenže vše splete

STRUČNÝ OBSAH:

Vše začíná, když se zasnoubí Klárinka se Silvínkem. Nastává problém, protože se objeví Federico Rasponi, původní snoubenec Klárinky, který má být mrtvý (Klárinka byla slíbena v dopise právě Rasponimu). Ve skutečnosti jde ale o převlečenou Beatrice, sestru Federica, která hledá svého snoubence Florinda, vraha Federica. S Beatrice přijede i její sluha Truffaldino, jenž se zamiluje do služky Smeraldiny.
Zruší se zasnoubení Klárinky a Silvínka. Oba jsou naštvaní.
Beatrice se ubytuje v hostinci. Když tam pošle Truffaldina, aby odnesl kufry, potká Truffaldino Florinda a nechává se najmout jako jeho sluha. Problém je, že se Florindo ubytuje v tom samém hostinci jako Beatrice. Truffaldino pak tak tak dokáže sloužit oběma, nakonec to vždy vychází o fous.
Když mu oba přikážou provětrat šaty, omylem to splete a některé jejich věci prohodí. Florindo nachází ve svém kabátě svou podobiznu, kterou dal Beatrice. Truffaldino mu řekne, že to zdědil po svém bývalém pánovi, jenž před týdnem zemřel. Florindo si domyslí, že to byla Beatrice a chce skoncovat se životem.
Mezitím Beatrice chce od Truffaldina papíry pro Pantaloneho. Truffaldino jí však podá milostné dopisy, které posílala Florindovi. Truffaldino jí řekne to samé, co řekl Florindovi. Beatrice si vše domyslí, je nešťastná a odhalí se. Pantalone to jde hned oznámit Klárince.
Beatrice chce skoncovat se svým životem. Florindo i Beatrice se chtějí probodnout. Vtom se však potkají a poznají se. Nemůžou tomu uvěřit. Řeknou si, jak se to dozvěděli a jdou za Truffaldinem, aby jim to vysvětlil. Ten si vezme každého bokem a řekne jim, že to udělal sluha toho druhého. To, že je sluha dvou pánů, se prozradí ve chvíli, když Beatrice i Florindo žádají Pantaloneho o ruku Smeraldiny pro svého sluhu. Nakonec je jim to povoleno. A Klárinka a Silvínek jsou znovu spolu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ses, 20.01.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­