ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goldoni Carlo (*25.02.1707 - †06.02.1793)

   
­­­­

Sluha dvou pánů (6)

Stále živé dílo italského klasika patří k vrcholům commedie dell'arte. Klasickým postavám vévodí a nečekané zápletky musí řešit Truffaldino, jenž slouží dvěma pánům (sám netuší, že jeden z nich je dívka převlečená za muže). Temperamentní komedie vrcholí tradičně šťastným koncem milostné zápletky.

Vše začíná v domě pana Pantaloneho, kde se zasnubuje Silvio a Klárka. Ta měla být předtím zasnoubena s Federigem Rasponim, ale ten zemřel v boji. Vtom přichází sluha Truffaldino a oznámí příchod svého pána Federiga. Nikdo v jeho návrat nevěří. Federigo dá Pantalonemu obchodní dopisy, které mu poslal. Všichni mu věří, jen hostinský Brighella ne - prokoukl totiž převlek, pod nímž se skrývá Beatrice, sestra Federiga, která se za něj převlékla.

Sluha Truffaldino stojí venku a čeká na Federiga. Zatímco čeká, jde kolem sluha s kufrem pana Florinda. Truffaldino mu pomůže se zavazadlem. Florindo se ptá, zdali má nějakého pána. Truffaldino využije situace a řekne, že nemá. Od této doby se stará o oba pány, Federiga i Florinda.

Truffaldino však moc nestíhá starat se o oba pány, a proto poplete, co jen může. Florindo zjistí, že Beatrice je v Benátkách. Vše nakonec končí prozrazením Beatrice, ta nalezne svou lásku Florinda, Truffaldinovo tajemství o službě u dvou pánů je také prozrazeno a Silvio si vezme Klárku za ženu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andy, 24.11.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­