ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)

   
­­­­

Saturnin (rozbor)

  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: humoristický román

Saturnin je Jirotkova prvotina z roku 1942. Ve své době vzbudil tento humoristický román vlnu pozitivní kritiky a díky své životnosti baví čtenáře dodnes. Zdeněk Jirotka dokázal nalézt takový styl humoru, jenž přežil více než 70 let literárního vývoje a stále umí zaujmout nejrůznější vrstvy čtenářů. To dokládá i vítězství ve čtenářské anketě "Kniha mého srdce" v roce 2009.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Šulc-Švarc v Praze roku 2008 (8. vydání tamtéž). Ilustroval Michal Hrdý. Počet stran: 211. ISBN: 978-80-7244-242-3.

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA:

Tímto dílem se snaží Jirotka zaujmout a pobavit obyvatele zkroušené válkou a kritizuje špatné lidské vlastnosti. Také lidem přibližuje formu suchého britského humoru.

POSTAVY A JEJICH CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

vypravěč - po celou dobu beze jména; gentleman bez většího smyslu pro humor; zamilovaný do slečny Barbory; příběhem prochází ne vlastním přičiněním, ale působením ostatních postav
Saturnin - hlavní postava; velmi extravagantní sluha, jenž zavádí svého pána do jen těžko uvěřitelných situací; vše si dopředu pořádně rozmýšlí
slečna Barbora - elegantní a emancipovaná mladá dáma, jež se věnuje tenisu; jedná se o vypravěčovu tajnou lásku, do které je ovšem zamilován i Milouš

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

tetička Kateřina - vypočítavá vdova; neustále používá různá přísloví a lidové moudrosti; snaží se za každou cenu zalíbit dědečkovi, aby získala jeho velké věno
Milouš - rozmazlený syn tetičky Kateřiny, který je omezený a snaží se působit sebejistě a statečně
dědeček - starý bohatý pán, jenž kdysi býval ředitelem elektrárny; ostatní usilují o jeho přízeň kvůli místu v jeho závěti
doktor Vlach - postarší zkušený muž, rodinný přítel, který si nikdy neodpustí žádný komentář

PROSTŘEDÍ A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává někdy na začátku druhé světové války v Praze a na venkově u Prahy.

KOMPOZICE A VYPRÁVĚCÍ FORMA:

Děj je rozdělen do 25 kapitol, kniha má 211 stránek. Každá kapitola je označena římskou číslicí a jednoduchým názvem.

Příběh je psán chronologicky v ich-formě, vložené příběhy a historky postav příběhu jsou retrospektivní. V díle jsou použity úryvky dopisů.

JAZYK:

Kniha je velmi čtivá a zábavná. Má jednoduchý děj, zpestřený množstvím odboček z minulosti postav příběhu. Dílo je psáno jednoduchým jazykem.

ÚTVARY JAZYKA:

V knize je použitá spisovná i knižní čeština. Jazyk je místy hovorový, a to podle toho, která osoba mluví.

STYLOVÉ ROZVRSTVENÍ SLOVNÍ ZÁSOBY, LEXIKÁLNÍ, SYNTAKTICKÉ A TEXTOVÉ PROSTŘEDKY:

V knize jsou hojně použity přísloví a pořekadla. Autor využívá ironii, metafory, řečnické otázky a humorný jazyk, zato málo používá přímou řeč. Častý je anglický humor a skrytá pointa vtipů. Váhu dává i na postřehy vypravěče a barvité vyprávění příběhů. Použity jsou i apoziopeze v dialozích.

OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA:

Kniha byla vydána v roce 1942 jako první dílo Zdeňka Jirotky. Hned po vydání zaznamenala velký úspěch. Autor se hodně inspiruje suchým anglickým humorem a anglickou literaturou, mimo jiné dílem Jerome Klapky Jeromeho a povídkami Pelhama Grenvilla Wodehouse, v nichž vystupuje sluha Jeeves.

SPOLEČENSKO-HISTORICKÝ KONTEXT:

Dílo vzniklo za počátku druhé světové války, kdy měli lidé strach z budoucnosti. V tomto období literatura zažívá obrat zpátky k tradičním hodnotám - vlastenectví, národní minulost. Snaží se odlehčit od vážných problémů. Kniha zmiňuje otázky ženské emancipace a technického pokroku.

LITERÁRNÍ KONTEXT:

Humoristická literatura - cílem tohoto období je zapomenout na problémy v období okupace.

  • Karel Poláček - český autor, mezi jeho nejznámější dílo patří Bylo nás pět a Muži v ofsajdu
  • Eduard Bass - český spisovatel a novinář proslavený díly Klapzubova jedenáctka a Cirkus Humberto
  • Jaroslav Žák - spisovatel, pedagog a scénárista, mezi jehož nejznámější počiny patří Študáci a kantoři

ŽIVOT A DÍLO AUTORA:

Zdeněk Jirotka se narodil v roce 1911 v Ostravě. Ve 22 letech maturoval na stavební průmyslové škole v Hradci Králové. Nakonec ale vstoupil do armády, kde sloužil až do roku 1940. Poté vstoupil do redakce novin a od roku 1953 působil v redakci Československého rozhlasu. Zemřel ve věku 92 let v roce 2003 v Praze.

Mezi jeho nejznámější dílo patří jednoznačně právě Saturnin. Dalšími známými díly jsou Muž se psem, humorná parodie na detektivní román, Profesor biologie na žebříku, sbírka anekdot a kratších povídek z let 1951 až 1955 a Hvězdy nad starým Vavrouchem, rozhlasová hra z roku 1946.

VLIV DÍLA:

Podle knihy byl v roce 1994 natočený stejnojmenný dobře hodnocený film v hlavní roli s Ondřejem Havelkou (režie Jiří Věrčák).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 30.09.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­