ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)

­­­­

Saturnin (8)

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: "V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."

Příběh vypráví třicetiletý muž, který si najme sluhu jménem Saturnin. Saturnin je nevyzpytatelný, udělá ze svého pána málem hrdinu a přestěhuje ho na loď. Vypravěči se líbí slečna Barbora Terebová, se kterou se setká na tenise. Jednou si s ní zahraje a prohraje. Kateřina mu řekne, že má špatné podání. Tak mu Saturnin na lodi postaví zeď, na které může údery trénovat. Na loď se přijde podívat teta Kateřina s osmnáctiletým synovcem Miloušem, chtějí na lodi zůstat, protože je prý Milouš velmi nemocen a potřebuje čerstvý vzduch. Kateřina je velmi otravná žena, jež pořád používá přísloví a chce získat tchánovo dědictví. Saturnin je z lodě vyhnal, když jim koupil mikulášské masky na obličej proti hlodavcům.
Následuje dovolená u vypravěčova dědečka, kam jede i Saturnin. Sem má přijet i slečna Terebová a doktor Vlach. Neočekávaně přijede teta Kateřina s Miloušem. Saturnin si s dědečkem vyjedou autem, ale nazpátek dojede Saturnin na kole a dědeček ve fiakru. Potom Saturnin říká, že trafika je už na svém místě. Vypravěči se stane osudným, když Saturnin naučí dědečka džiu-džitsu. Dědeček to na vnuka vyzkouší, a ten musí s poraněným kotníkem do nemocnice. Nikdo je však z nemocnice nechce odvézt, ale nečekaně přijede slečna Barbora a odveze je.
Hodně prší a rozvodněná řeka strhne jediný most, přes který se dá k dědečkovu domu dostat. Služky zůstanou na druhé straně mostu. Přes nesouhlas Kateřiny vaří slečna Barbora. O Barboru má zájem i Milouš. Ten když se jí pokusí obtěžovat, skončí zamknutý v pokoji. Protože jim nejde elektřina, tak si večer zavedou vyprávění příběhů. Mezitím se vypravěč sbližuje se slečnou Barborou. V dědečkově domu dochází zásoby jídla a most přes řeku ještě nikdo nepostavil, proto se všichni domluví, že podniknou výpravu do města. Další den vyšli v 6 hodin a 15 minut, jak si Saturnin poznamenal do deníku. První cíl byl dojít do srubu doktora Vlacha, kde měli přespat. Ráno když se vypravěč chystá jít k tůňce provést ranní hygienu, uklouzne a spadne do tůňky. Postříká i slečnu Barboru. Poté se vydají na další část cesty. Jenže když má dědeček projev a stojí na balvanech, tak spadne. Protože už jsou všichni unaveni, přespí v přírodě. Milouš je nešťastný, když uvidí polibek mezi Barborou a Saturninovým pánem. Když konečně dorazily na druhý břeh, uviděli, jak tam stojí nový dřevěný most. U dědečkovi chaty už čekaly obě služebné.
Dědeček se necítil dobře a bolely ho záda, proto musel zůstat v posteli. Starala se o něho Kateřina, která k němu nikoho nechtěla pustit. Jednoho dne našla na jeho dveřích tabulku s nápisem Nevstupovat, vstupuje samo! Ostatní se přišli podívat, co se děje a vypadalo to, že se dědeček zbláznil. Ke všemu se prý dědeček chystá sepsat poslední vůli. Z toho měla radost jedině teta Kateřina. Tedy dokud se nedověděla, že dědeček vše odkázal dobročinným spolkům.
Třítýdenní dovolená se vypravěči chýlila ke konci. Odvézt ho měla slečna Barbora. Od ní se dozvídá, že dědeček bláznovství pouze předstíral. U své lodi požádá Barboru o další schůzku a je celý šťastný, když slečna souhlasí. Následně dostane dopis od dědečka a Saturnina. Píše se v nich, že Saturnin u dědečka zůstane.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 28.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­