ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)

   
­­­­

Saturnin (4)


HLAVNÍ POSTAVA:

Saturnin - Miloval dobrodružství a rozruch, který také často vyvolával. Vše myslel upřímně, jeho reakce byly nepředvídatelné. Pro svého pána by udělal cokoli.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj této knihy se odehrává ve 20.-30. letech 20. století v Praze a v okolí nějakého malého města.

DĚJ:

Zásadní zlom v životě vypravěče je, když k němu jako sluha nastoupí Saturnin. Právě když vypravěč sedí se svým přítelem doktorem Vlachem v kavárně a řeší otázku mísy koblih a návštěvníků kavárny, přijde Saturnin a oznámí svému pánovi, že se přestěhovali na loď. Saturninova slabost spočívá v tom, že svého pána chce před ostatními ukázat jako velkého hrdinu dobrodruha. Vypráví proto o něm historky o lovu divokých šelem a podobně. Saturnin dokáže vyřešit jakoukoliv situaci, např. nechtěnou návštěvu tety Kateřiny a jejího syna Milouše. Vypravěč se na tenisových kurtech setkává se slečnou Barborou, která se mu už dlouho líbí. Bohužel v tenisovém zápasu s ní nedá téměř jediný bod, cítí se proto zahanben.
Zanedlouho odjíždí vypravěč i se Saturninem na chatu svého dědečka, který je údajně vážně nemocen. Objevuje se zde i teta Kateřina s Miloušem, dychtící po dědečkově dědictví, doktor Vlach a slečna Barbora. Na začátku pobytu si vypravěč vyvrkne kotník, slečna Barbora pro něj přijede do nemocnice. Začne ale hodně pršet a když se vrátí do chaty, vypadne i proud. Velký déšť strhne i most, jediné spojení s okolním světem. Mají málo jídla, plánuje se výprava do blízkého srubu doktora Vlacha. Když jim skutečně dojdou všechny zásoby jídla (hlavně kvůli tetě Kateřině, která v panice, aby se nezapomnělo na ženy a děti, sní s Miloušem celou spíž), vydají se na celodenní pochod. U srubu je ovšem čeká nemilé překvapení, když zjistí, že klíč je na dně tůně. Přespí proto v lese a zde také dojde k prvnímu bližšímu kontaktu vypravěče a slečny Barbory. Téměř na konci cesty do města chce dědeček pronést proslov, ale nešťastně přitom uklouzne a vymkne si kotník. Když se jim podaří dojít k městu, zjišťují, že nový most přes řeku již stojí. Doplní si zásoby jídla a vrací se do dědečkova domu.
Teta Kateřina se ujme dědečkova ošetřování a nikoho k němu nechce pustit. Dědeček ze sebe dělá blázna, všichni jsou tím zmateni. Pak se rozhodne sepsat závěť. Teta Kateřina, když zjistí, že jí nebylo nic odkázáno, se urazí a odjíždí zpět do Prahy. I ostatní se vrací domů, až na Saturnina, který zůstává u dědečka.
Za pár dní přichází vypravěči dopis od Saturnina a dědečka. Píšou, že si společně založí "Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru" a proto Saturnin zůstane i nadále u dědečka. I teta Kateřina se nakonec dočká vytoužených peněz. Provdá se totiž za bohatého muže.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Trixi, 21.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­